شناخت انگل های گوسفند

انواع انگل و دارو های ضد انگل برای گوسفندان

در این مقاله سعی داریم تا شما را با انواع انگل در گوسفندان آشنا سازیم. دارو های ضد انگل یکی از لازم ترین و ضروری ترین دارو هایی می باشند که باید دامداران در اختیار داشته باشند. چرا که یکی از عوامل بیماری زا در گوسفند زنده که در مواردی سبب تلف شدن دام نیز خواهند شد؛ بیماری های انگلی هستند. بنابراین با در نظر داشتن اهمیت این موضوع، باید نسبت به پیشگیری و درمان این بیماری ها با استفاده از دارو های ضد انگلی دام، اقدام نمایید. در این مقاله در جهت آشنایی بیشتر دامداران با انواع دارو های موجود در این زمینه برای درمان بیماری های مرتبط، به معرفی چندین مورد می پردازیم تا اطلاعات کاملی در این رابطه در اختیار داشته باشید.

انواع انگل در دام

اگر بخواهیم مریضی و بیماری های مربوط به دام را به ترتیب در دسته بندی های خاصی از لحاظ عامل بروز، تقسیم بندی کنیم، باید بگوییم که در این میان انگل ها در انواع مختلف یکی از بزرگترین عوامل بروز بیماری در دام هستند که همواره موجب بروز عوارض مختلف و در نهایت منجر به تلف شدن دام خواهند شد. خوشبختانه امروزه علوم دامپزشکی نسبت به گذشته پیشرفت زیادی داشته ست و با شناسایی انواع انگل و به کار بردن راه های قطعی برای درمان و از بین بردن آنها، میزان تلفات در بیماری های انگلی بسیار کاهش یافته است. اما آنچه مورد توجه است شناخت دامداران از این موضوع در کنار استفاده از دارو های مناسب در وقت مناسب است.

درمان انگل گوسفندان
درمان انگل گوسفندان

انگل ها به صورت کلی به دو دسته از لحاظ بروز بیماری در دام تقسیم می شوند. البته دسته بندی های مجزایی نیز برای انگل ها وجود دارد که از لحاظ علمی و تخصصی برای این موارد در نظر گرفته می شود و در این بخش از لحاظ نوع بیماری به معرفی این موارد می پردازیم.در ادامه به معرفی انواع انگل در دام زنده می پردازیم.

انگل های داخلی

این نوع انگل ها عامل بروز عوارضی در داخل بدن دام هستند و تنها بخش کوچکی از علائم ابتلای دام به این انگل ها در ظاهر بروز خواهد کرد. بیشتر میزان تلفات گوسفندان در اثر ابتلا به انگل ها مربوط به این نوع می باشد. تضعیف عملکرد بخش های حیاتی و ضروری بدن یکی از اهداف این نوع می باشد. از جمله معروف ترین انگل های داخلی می توان به مواردی نظیر عامل بروز تنیای روده ی گوسفند، انگل های معده و ریه ،کپلک جگر و … اشاره نمود. این نوع به صورت پنهان در بدن دام زندگی و رشد خواهد کرد و در صورت رشد و بروز علائم مختلف دامدار متوجه وجود آنها خواهد شد. در ادامه به بررسی نمونه هایی از این نوع می پردازیم.

انگل قزل قورت ( معدی و ریوی )

یکی از انگل هایی که از طریق علوفه آلوده به بدن میزبان وارد می شود و باعث بروز علائم و عوارض مختلف می شود، انگل داخلی قزل قورت است که بر روی عملکرد سیستم گوارشی و تنفسی دام تاثیر می گذارد. بیشتر دام هایی که در مناطق پر باران پرورش می یابند به این نوع مبتلا خواهند شد. اسهال شدید با رنگ سیاه و قهوه ای، لاغری بیش از حد دام، شکستگی پشم دام و … از جمله علائمی است که دامدار با مشاهده آنها می تواند به وجود این انگل در بدن دام پی ببرد. استفاده از دارو های ضد انگل خوراکی با مشورت دامپزشک می تواند در درمان این بیماری موثر باشد. همچنین بهتر است قبل از بردن گوسفندان به چراگاه و مراتع، از دارو های پیشگیری کننده استفاده کنید تا دام دچار این نوع بیماری نشود.

انگل تنیای روده گوسفند

همانطور که از نام آن پیداست، یکی از مواردی می باشد که بر قسمت حیاتی بدن یعنی روده تاثیر می گذارد و سبب بروز عوارضی در این رابطه خواهد شد. این نوع انگل یکی از خطرناک ترین انواع انگل های شناخته شده داخلی می باشد که در صورت عدم درمان دام، منجر به تلف شدن آن خواهد شد. لاغری بیش از حد و کاهش وزن گوسفند در کوتاه مدت در اثر اسهال شدید، ضربه زدن به شکم توسط گوسفند، درد شدید و … از جمله علائم این بیماری می باشد. وجود این انگل در روده بازدهی گوسفند را بسیار کاهش می دهد. استفاده از داروی ضد انگل برای گوسفندان در خرداد ماه می تواند از ابتلای دام به این بیماری تا حد زیادی جلوگیری نماید.

انگل های روده گوسفند
انگل های روده گوسفند

انگل کپلک جگر

کبد به عنوان یکی از حیاتی ترین اعضای بدن دام در این بیماری مورد حمله قرار می گیرد. انگل این بیماری از طریق آب آلوده و علوفه آلوده وارد بدن دام می شود و زمینه ساز بروز بیماری خواهد شد. انگل ها با تجمع در کبد مانع از خون رسانی به سایر اعضای بدن خواهند شد و به تدریج سبب تلف شدن دام خواهند شد. ورم زیاد در قسمت زیرین گلو و کاهش اشتها و ضعف و همچنین پشم ریزی نا متعارف و کم خونی و … از جمله علائمی هستند که در صورت ابتلا به این بیماری، در دام بروز خواهند کرد. بهتر است قبل از دوره پروار بندی از دارو های ضد انگل همچون هپاتک و کلوزانتل استفاده نمایید تا جگر دام عاری از هر گونه انگل کپلک شود.

انگل های خارجی

انگل های خارجی بر خلاف انگل های داخلی میزان تلفات سنگینی نخواهند داشت و بیشتر عوامل خارجی همچون کنه و شپش و … در این دسته بندی قرار خواهند گرفت. البته توجه داشته باشید که تلف شدن دام بر اثر، اثر گذاری این عوامل نیز ممکن است بنابراین باید توجه لازم به نظافت و بهداشت دام را در نظر داشته باشید. با استفاده از راهکار های ساده ای می توانید از رشد و تاثیر گذاری انگل های خارجی بر دام جلوگیری نمایید.

حمام برای انگل زدایی دام
حمام برای انگل زدایی دام

راهکار های از بین بردن انگل های خارجی

  • استفاده از دارو های ضد انگل و ضد کنه در هنگام حمام گوسفندان
  • پشم چینی و استفاده از دارو های ضد کنه بعد از فرآیند پشم چینی
  • سمپاشی اصولی محیط نگهداری دام
  • رعایت بهداشت در جایگاه پرورش دام
  • و …

نواع انگل در گوسفندان و انواع دارو های ضد انگل برای دام در این بخش به صورت کامل خدمت شما عزیزان معرفی گردید تا بتوانید با استفاده از راهکار های معرفی شده، دام خود را نسبت به انواع بیماری های انگلی مقاوم کنید. بدون شک رعایت این موارد و استفاده به موقع از دارو های انگل کش می تواند کمک بسیاری به دامداران کند.

خرید گوسفند از مراکز معتبر

مجموعه شیپ سیتی یکی از معتبر ترین و بهداشتی ترین مراکز عرضه دام زنده در تهران و کرج می باشد که در همه ایام و در هر مناسبت و … نسبت به ارائه خدمات به همشهریان عزیز، فعال بوده است. شما می توانید از طریق شماره های اعلام شده بر روی سایت نسبت به خرید گوسفند زنده و بره زنده در تهران و کرج اقدام نمایید تا بهداشتی ترین و سالم ترین دام را برای خود سفارش داده باشید. رضایت شما افتخار ماست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.