محیط نگهداری مرغ در سرما

تاثیر سرما بر مرغ و خروس

تاثیر سرما بر مرغ و خروس زنده یکی از موضوعاتی است که همواره فکر افرادی که نسبت به نگهداری از ماکیان مشغول هستند را به خود درگیر کرده است. بدون شک سرما و گرما بر روی هر موجود زنده ای تاثیرات مختلفی خواهند داشت و در همین رابطه نیز تاثیر سرما بر انواع ماکیان و پرندگان را می توان مشاهده کرد. یکی از سوالاتی که ذهن پرورش دهندگان مرغ و خروس را به خود درگیر کرده است این می باشد که آیا سرما بر مرغ و خروس تاثیری دارد؟ در ادامه به بررسی دقیق این موضوع می پردازیم تا اطلاعات کاملی در این رابطه در اختیار داشته باشید.

تاثیر هوای سرد بر مرغ و خروس

دمای پایین می تواند موجب بروز اختلالاتی در عملکرد هر فردی شود و این مسئله تنها منحصر به انسان نمی باشد بلکه حیوانات نیز در دمای پایین با مشکلات مختلفی روبرو هستند. برای مثال دام زنده اعم از گوسفند و گاو و بز و … اگر در محیط نگهداری سردی باشند بدون شک با مشکلات مختلف و بیماری های متنوع مواجه خواهند شد، بنابراین باید نسبت به دور نگه داشتن جانداران مورد پرورش در هر جایگاهی از دمای پایین و سرما اقداماتی صورت گیرد. هوای سرد برای مرغ و خروس می تواند سبب بروز انواع بیماری ها شود بنابراین در ادامه مواردی را برای دور نگه داشتن این جانداران از سرما خدمت شما بیان می کنیم.

پرورش مرغ در سرما
پرورش مرغ در سرما

تهویه در محیط

تهویه موردی می باشد که علاوه بر فصل سرد باید در فصول گرم سال نیز همواره مورد توجه باشد. در نظر داشتن تهویه مناسب برای محل نگهداری پرندگان بسیار لازم و ضروری است و شما میتوانید از یک منبع حرارتی استاندارد با گرمای مناسب و در حد نیاز استفاده کیند تا محل نگهداری مرغ ها نیز بیش از حد گرم نشود که این مورد نیز به خودی خود سبب بروز مشکلاتی خواهد شد.

توجه داشته باشید که دام و طیور دارای تفاوت های مختلفی از نظر بدنی و فیزیکی هستند و نباید شرایط نگهداری این دو مورد را یکسان دانست و برای هر دو نوع شرایط یکسانی در نظر داشت. با استفاده از تهویه مناسب می توانید رطوبت گاز های حاصل از فعالیت پرندگان را از محیط خارج کنید و هوای تازه وارد محل نگهداری شود. رطوبت در فصل سرما سبب به وجود آمدن حس سرما در پرندگان می شود بنابراین با استفاده از یک تهویه مناسب می توانید از بروز این مشکل جلوگیری نمایید.

تاثیر سرما بر تغذیه

سرمای زیاد باعث می شود تا جانداران نسبت به تغذیه بیشتر نتوانند اقدامی مناسب انجام دهند بنابراین در کنار تهویه مناسب و تامین گرمای لازم برای نگهداری پرندگان، باید نسبت به دادن تغذیه مناسب به مرغ و خروس اقدام نمایید. چرا که در فصل زمستان با تغذیه مناسب لایه های چربی در بدن این جانداران ایجاد شده و مانع از بروز سرما به بدن و سبب حفظ گرما در بدن خواهد شد. برای تغذیه بهتر و مقوی تر می توانید از افزودنی ها و مکمل های غذایی نیز استفاده نمایید. همچنین بهتر است چند وقت یکبار مرغ و خروس به بیرون از محل نگهداری بروند تا دچار کسالت ناشی از سرما نشوند.

تغذیه مرغ و خروس در زمستان
تغذیه مرغ و خروس در زمستان

تاثیر سرما بر آب خوردن مرغ و خروس

اصولا هر جانداری از جمله مرغ و خروس نیز از خوردن آب سرد در فصل زمستان امتناع می کنند بنابراین بهتر است اقداماتی نسبت به این موضوع صورت بگیرد. آب کمی ولرم می تواند انتخاب خوبی برای این جانداران باشد. همچنین می توانید با افزودن سرکه سیب به آب میل به استفاده بیشتر آب را در این جانداران افزایش دهید و همچنین آب را عاری از هر گونه میکروب و بیماری کنید.

تاثیر سرما بر مرغ و خروس زنده و اقداماتی که می تواند تاثیرات سرما بر این جانداران را کاهش دهد، در این مقاله به صورت کامل مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. شما عزیزان می توانید با مطالعه این مقاله در نگهداری پرندگان در فصل زمستان، عملکرد بهتری داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.