گوسفند کشتار را کی بخریم

بهترین زمان برای خرید گوسفند چه موقع است؟

بهترین زمان برای خرید گوسفند زنده و حتی سایر دام ها نظیر گوساله، بره و … برای دامداران در سطح خرید گسترده و حتی برای افرادی که قصد خرید دام به صورت تکی برای ذبح و مقاصد مختلف را دارند، قابل اهمیت می باشد. این اهمیت می تواند از جنبه هایی نظیر خرید با قیمت مناسب، خرید برای دستیابی به بهترین گوشت، خرید دام سالم و … مورد توجه باشد. در این مقاله در جهت رفع سوالات موجود در ذهن مخاطب راجع به زمان مناسب برای خرید دام، اطلاعات کاملی ارائه می دهیم تا بتوانید در زمان مناسب تصمیم به سفارش و خرید بگیرید.

بهترین زمان برای خرید گوسفند پرواری و کشتار

خرید دام با قیمت مناسب و خرید دام سالم و با مقدار بازدهی گوشت بالا در زمان کشتار و همچنین خرید بره ها و گوسفندانی که در صورت پرورش بازدهی خوبی داشته باشند همواره جزو فاکتور های مهم در هنگام معامله گوسفند و سایر دام ها بوده است. شاید برای شما هم به عنوان خریدار پیش آمده باشد که بهترین موقع برای خرید گوسفند را بدانید. در این رابطه باید گفت که زمان و موقع مناسب برای انجام این کار بستگی به مقصود و هدف شما از خرید دارد. گوسفندان و سایر دام ها می توانند در فصول مختلف سال در موقعیت ها و شرایط متنوعی باشند، از این رو باید هدف اصلی از خرید دام مشخص باشد تا بهترین موقع و پیشنهاد برای خرید تعیین گردد. که در ادامه به بررسی شرایط مختلف و سایر موارد مربوط به این زمینه می پردازیم.

زمان مناسب خرید دام کشتار
زمان مناسب خرید دام کشتار

بهترین فصل برای خرید گوسفند کشتار

با توجه به اینکه استفاده از گوشت قرمز مربوط به فصل خاصی از سال نمی باشد و افراد دائما در تمامی فصول نسبت به استفاده از این نوع گوشت اقدام می کنند، بنابراین نمی توان زمان خاصی برای خرید آن در نظر داشت. برخی از نژاد های گوسفندی وجود دارند که در سال توانایی دو بار تولید مثل را دارند و از این حیث باید زمانی که آبستن نیستند جهت ذبح مورد استفاده قرار بگیرند. در موارد دیگری ممکن است برخی از دام ها به علت های مختلف بره نداشته باشند، این نوع گوسفندان اگر از نژاد گوشتی نیز باشند، بهترین انتخاب جهت ذبح هستند.

همانطور که می دانید خرید گوسفند برای قربانی عاشورا و اعیاد و عروسی ها و … باید منحصر به دام هایی باشد که آبستن نباشند. از این رو بسیاری از افراد نسبت به خرید دام نر اقدام می کنند. خرید دام نر می تواند از این لحاظ که همواره وزن گوسفند زنده نر بیشتر از ماده است، مورد توجه باشد. در هر فصلی از سال می توانید نسبت به خرید دام زنده جهت کشتار اقدام کنید، چرا که با توجه به وجود شرایط مختلف برای هر نوع گله و یا برخی از گوسفندان، دائما مواردی به قصد کشتار روانه بازار می شوند. بهترین زمان جهت خرید قوچ و گوسفندان نر نیز دو ماه قبل از جفتگیری می باشد ، چرا که گوسفندان نر در صورت شروع فصل جفت گیری با کمی افت وزن و افت عضله و گوش همراه خواهند شد.

چه موقع برای پروار بندی گوسفند بخریم

بهترین نوع خرید به منظور پروار بندی، خرید بره های شیری از نژاد گوسفندان گوشتی همچون گوسفند شال و … می باشد. در بین دام های ایرانی، نژاد های مختلفی وجود دارند که می توانند از نظر گوشتی بازدهی خوبی داشته باشند. بهتر است دامداران از بین این نژاد ها، بره هایی را انتخاب کنند تا با پرورش آنها، به سود مناسبی دست پیدا کنند. توجه داشته باشید که قدرت افزایش وزن و رشد سریع در بین بره های نر بیشتر از جنس ماده می باشد.

زمان خرید درست گوسفند
زمان خرید درست گوسفند

فصل تابستان به منظور بره جهت افزایش وزن و استفاده از گوشت بهترین زمان ممکن است. چرا که در این هنگام می توانید با خرید بره های یک ساله، دو دوره پروار بندی کامل برای آنها در نظر داشته باشید. از سوی دیگر با توجه به اینکه در این فصل تعداد بره ها زیاد است، می توانید با قیمت کمتری نسبت به سایر فصول اقدام به خرید کنید. در هنگام پرواربندی، استخوان بندی به صورت کامل صورت می گیرد و در نتیجه عضلات و مقدار گوشت بیشتری نیز دور استخوان ها شکل می گیرد.

خرید در زمان مناسب جهت تولید پشم

عزیزانی که قصد خرید دام های پشمی را دارند می توانند از نژاد های گوشتی و در عین حال پشمی اقدام به خرید نمایند. در همین رابطه بهترین زمان خرید بره شیری از نژاد گوسفندان پشمی و پوستی، زمان زایمان آنهاست. اصولا جهت تولید پشم گوسفندان خریداری نمی شوند و در صورتی که دام از دو نژاد گوشتی و پشمی باشد، دامدار نسبت به خرید اقدام می کند.

در کنار توجه به بهترین زمان برای خرید گوسفند زنده باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که از مراکز فروش گوسفند زنده معتبر، اقدام به خرید نمایید تا بتوانید دامی مناسب و بهداشتی و سالم با قیمت و وزن مناسب خریداری نمایید. که در این رابطه، مجموعه شیپ سیتی در خدمت شما پایتخت نشینان عزیز می باشد تا بتوانید در تهران و کرج، نسبت به خرید دامی سالم و بهداشتی اقدام نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.