دنبلان حرام است ؟

دنبلان گوسفندی چیست؟ چه فواید و مضراتی دارد؟

دنبلان گوسفندی چیست یکی دیگر از مطالب و مقالات آموزشی می‌باشد که ما در رابطه با موضوع گوسفنده زنده به بررسی دقیق آن خواهیم پرداخت. در ایران اختلافات نظر بسیار زیادی در رابطه با استفاده و عدم استفاده از دنبلان یا همان دنبالان وجود دارد. در همین رابطه در این بخش از سایت شیپ سیتی به ارائه اطلاعات کاملی درباره حکم شرعی استفاده از دنبالان و نحوه تهیه آن خواهیم پرداخت. تا شما عزیزانی که به دنبال استفاده از این عضو از بدن دام هستید بتوانید با مطالعه این مقاله اطلاعات بسیار دقیق و کاملی را به دست بیاورید.

دنبلان گوسفند

دنبلان یا دنبالان به بیضه و اندام جنسی دام‌های اهلی همچون گوسفند، بز و گاو گفته می‌شود. این عضو بدن یک غده سفید رنگ و چرب می‌باشد که در بعضی از مواقع وزن آنها به حدود 100 گرم می‌رسد. در کشورهای مدیترانه‌ای و خاورمیانه از این نوه عضو بدن به عنوان خوراک یاد می‌شود. اما در بسیاری از کشورهای دیگر بیشتر دنبلان گاو محبوب می‌باشد و مردم از آن استفاده می‌کنند.

فواید دنبلان گوسفند
فواید دنبلان گوسفند

چرا مردم علاقه مند به خوردن دنبلان هستند

بیشتر مردم بر این باور هستند که دنبلان و خوردن آن تاثیر مثبتی بر روی کیفیت مو، رشد فولیکول مو و باروری زنان دارد. امروزه با اینکه از نظر مراجع تقلید خوردن دنبلان گوسفند حرام می‌باشد اما مردم برای تقویت سطح ترشح تستسترون بدن خود، به تهیه و استفاده از دنبالان انواع دام می‌پردازند. و از آن به عنوان یک مواد غذایی عالی و با کیفیت نیز یاد خواهند کرد. البته از این عضو به عنوان یک مزه نیز یاد می‌شود که افراد در کنار انواع نوشیدنی از آن استفاده می‌کنند.

به چه دلیل دنبلان را حرام می‌دانند

در دین مبین اسلام استفاده از بعضی از خوراکی‌ها حرام می‌شود، که بیشتر موادی که از جانب خداوند حرام شده است برای سلامت بدن انسان مضر می‌باشد، که امروزه تحقیقات علمی نیز این مسئله را روشن کرده است. به صورت کلی در دین مبین اسلام خوردن آلت تناسلی هر حیوان اهلی و غیر اهلی حرام می‌باشد. به همین خاطر بیشتر مراجع تقلید در ایران در مذهب شیعه استفاده و خوردن دنبالان انواع دام را حرام دانسته‌اند.

در دین اسلام استفاده از 7 عضو گوسفند حرام می‌باشد، که وسایل آلت تناسلی نیز یکی از این موارد می‌باشد. در دین اسلام در مواردی به استفاده از گوسفند توصیه شده که از این موارد می‌توان به استفاده از گوسفند زنده برای عید قربان و … اشاره نمود. که ما در ادامه به معرفی این چند عضو دام خواهیم پرداخت:

 • آلت تناسلی حیوان نر
 • آلت تناسلی حیوان ماده
 • بیضه
 • مثانه
 • زهره یا همان کیسه صفرا حیوان
 • غده‌های موجود در گوشت
 • خونی که موقع سربریدن از بدن حیوان خارج می‌شود

البته در یکی از احادیثی که از امام صادق نقل شده است: در روز عید قربان که حضرت ابراهیم قوچ را برای رضایت خداوند قربانی کرد، ابلیس به پیش او آمد و از او طلب سهم کرد. ابراهیم به او فرمود که سم تو از این قربانی چه می‌تواند باشد، که در این حال ندایی از طرف خداوند به اسماعیل وحی شد که سهم ابلیس از این قربانی طحال و بیضه قوچ می‌باشد.

آیا دنبلان باعث تقویت تستسترون در بدن می‌شود؟

از نظر پزشکی خوردن دنبلان بسیار مفید نمی‌باشد، اما این عضو با داشتن مقدار زیاد تستسترونی که همراه خود دارد، میتواند به عنوان یک محرک قوی برای افزایش سطح تستسترون در بدن شما ایفای نقش کند. در حال حاضر با بالا رفتن سن و پایین آمدن میزان تولید هورمون‌های رشد در بدن شما می‌توانید با خوردن و کباب کردن دنبلان گوسفند میزان هورمون جنسی بدن خود را افزایش دهید. در این بین کم شدن حافظه نیز تاثیر مستقیمی بر روی کم شدن تستسترون بدن دارد که شما با خوردن این عضو بدن دام می‌توانید حافظه خود را نیز تقویت کنید.

خواص دنبلان گوسفند
خواص دنبلان گوسفند

مواد غذایی دیگر نیز در کنار دنبلان وجود دارند. که می‌توانند باعث افزایش میزان ترشح تستسترون در بدن شما شوند که خوردن آنها از نظر پزشکی و شرعی نیز هیچ اشکالی ندارد. که ما در ادامه به معرفی چند مواد غذایی می‌پردازیم:

 • عسل
 • گوشت
 • کلم بروکلی
 • گوشت ماهی
 • موز
 • هندوانه
 • مارچوبه
 • انار
 • تخم مرغ
 • مرکبات
 • بادام

طریقه تهیه کباب دنبلان

کباب دنبلان یکی از محبوب‌ترین کباب‌ها در بین مردم شناخته می‌شود، که از مزه بسیار خوبی نیز برخوردار می‌باشد. به این دلیل ما در این بخش به بررسی طریقه تهیه کباب دنبلان دام خواهیم پرداخت تا اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. در این بین شما باید برای بهتر شدن طعم این کباب در کنار آن جگر گوسفندی را نیز قرار دهید.

مواد لازم برای تهیه کباب دنبالان

 1. دنبالان به مقدار لازم
 2. جگر گوسفندی تازه
 3. روغن زیتون
 4. فلفل سیاه به میزان لازم
 5. نصف حبه سیر
 6. نمک
 7. زیره

شما در ابتدا باید دنبلان را بخاطر بافت سختی که دارد به قطعه‌هایی کوچکی خرد کنید و جگر گوسفندی را به قطعه‌های بزرگ خرد کنید. سپس مواد دیگر را دنبلان و جگر اضافه کنید و بگذارید تا به مدت چند ساعت در سس و موادی که به آن اضافه کردید بماند تا طعم خوبی به خورد گوشت برود. نکته دیگر که عین کباب کردن باید به آن توجه کنید این مسئله می‌باشد، که شما باید سیخ‌ها را زود به زود بچرخانید تا از سیخ نیفتد.

ما در این مطلب دنبلان گوسفندی چیست به بررسی و تحلیل این عضو از بدن حیوانات اهلی پرداختیم، تا اطلاعات دقیقی را درباره نحوه کباب کردن و حکم شرعی استفاده از آن را در اختیار شما قرار دهیم. همچنین شما می‌توانید برای خرید دنبالان به قصابی‌ها مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.