قیمت گوسفند سافولک در ایران

گوسفند نژاد سافولک گوشتی و شیری و چند قلوزا

گوسفند سافولک (Suffolk) یکی از نژاد گوسفندان شیری، گوشتی و چند قلوزا می باشد. این گوسفند به دلیل دارا بودن ویژگی های منحصر بفرد سبب شده است که طرفدار بسیار زیادی داشته باشد. خاستگاه سافولک مربوط به شرق انگلیس می باشد. در این مقاله قصد داریم به طور کامل ذر رابطه با این نژاد از دام زنده در کل جهان صحبت کنیم.

گوسفند نژاد Suffolk سافولک در رقابت با سایر دام هایی که در لیست بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا قرار دارند می باشد. وجود مزیت ها و ویژگی های منحصر بفرد در این گونه سبب شده است تا دامداران نسبت به خرید این نژاد بسیار مشتاق باشند. 

گوسفند سافولک

احتمالا تا به حال نام این نژاد از گوسفندان چند قلوزا را شنیده اید. سافولک حاصل دو نژاد میش Norfolk و قوچ Southdown می باشد. دو نژاد مختلف برای اصلاح نژاد عالی که سبب به وجود آمدن نژاد سافولک شده است. حتی نکته حائز اهمیت این است که این نژاد نسبت به والدین خود دارای قدرت و توانایی بیشتری نیز می باشد.

گوسفند نژاد سافولک در ایران

گوسفند Norfolk

گوسفند نژاد نورفولک (Norfolk) جزو نژاد گوسفندان وحشی بوده و یکی از ویژگی های منحصر بفرد آن مربوط به توانایی بسیار بالای آن ها می باشد. همچنین لازم است بدانید که جزو نژاد پشمی بوده و وزن زیادی ندارند. نر و ماده (قوچ و میش) در این نژاد هر دو دارای شاخ می باشند. هم اکنون در کل دنیا جزو گوسفندان کمیاب و نادر می باشد و به سختی تنها در برخی مناطق خاص به چشم میخورد.

گوسفند Southdown

یکی از دیگر از نژاد گوسفندان در دنیا مربوط به نژاد سات دان می باشد. دارای جثه بسیار بزرگی هستند اما دارای استخوان های ریزی می باشند. از نظر ظاهری پا و صورت سات داون به رنگ تیره می باشد. نکته بعدی در رابطه با آن مربوط به کوچک بودن گردن می باشد. در نژاد نورفولک گفتیم که میش و قوچ هر دو دارای شاخ هستند اما در سات داون وجود ندارد و جزو دام بی شاخ محسوب می شود.

گوسفند سافولک

ویژگی های ظاهری سافولک

همانطور که در عکس گوسفند نژاد سافولک مشاهده می کنید، این گوسفندان دارای جثه بزرگی بوده و بسیار قوی هستند. از نظر رنگ هم پاها و سر این نژاد سیاه بوده می باشد. حتی از ظاهر آن مشخص است که دارای وزن بالایی بوده و بسیار مناسب برای مصارف گوشتی می باشد. البته لازم به ذکر است که علاوه بر اینکه جزو نژاد شیری و گوشتی می باشد، جزو نژاد گوسفندان چند قلوزا نیز می باشد. این دام بنا به ویژگی های خاصی که دارد در بسیاری از مناطق جهان پرورش داده می شوند. 

وزن میش و قوچ سافولک suffolk

مورد بعدی که لازم است در رابطه با آن اطلاعاتی کسب کنید مربوط به وزن نر و ماده این نژاد می باشد. همچنین وزن بره ها نیز یکی از مواردی می باشد که در زیر به آن می پردازیم. با ویژگی هایی که برای این دام بیان شد، باید این مورد را درک کرده باشید که این گونه دارای جثه بزرگ و وزن بالایی خواهد بود. 

به طور تقریبی می توان گفت که وزن قوچ سافولک بالغ از 113 کیلوگرم شروع شده تا 155 کیلوگرم که بستگی به رشد آن درد. وزن تقریبی میش سافولک بالغ از حدود 80 کیلوگرم تا چیزی حدود 115 کیلوگرم می توان وزن داشت باشد. پشم این نژاد در این دوران چیزی حدود 2.7 الی 3.8 می باشد.

خرید گوسفند سافولک در ایران

وزن بره سافولک

بعد از بررسی وزن میش و قوچ بالغ می پردازیم به موضوع وزن بره نر و بره ماده. یک بره نر 70 روزه در صورتی که تک قلو باشد حدودا 30 کیلوگرم خواهد بود. در این صورت بره نر 30 روزه 15 کیلو وزن خواهد داشت. در رابطه با زمان شیگری بره های این نژاد هم لازم است بدانید که بره های نر را در 35 کیلویی از شیر میگیرند و بره های ماده را در 32 کیلویی که بهترین زمان شیرگیری بره ها می باشد. نکته بسیار مهم دیگری که لازم است بدانید میزان وزن گیری روزانه می باشد. بره سافولک قبل از اینکه از شیر گرفته شوند، چیزی حدود 335 گرم وزن میگیرند.

پرورش سافولک در تهران

در صورتی که تمایل دارید در تهران یا هر شهر دیگری از این اقدام به پرواربندی و پرورش سافولک کنید، باید به مراکز فروش این نوع نژاد مراجعه کنید. توجه داشته باشید که می توان برای جفتگیری با سایر نژادها نیز برای اصلاح نژاد استفاده کرد. فروش اسپرم سافولک سفید نیز در برخی از مراکز صورت می گیرد، که از این طریق نیز می توانید با مشورت و همکاری با دامپزشک، نسبت به انجام لقاح مصنوعی اقدام نمایید. 

پرورش گوسفندان سافولک

خرید و فروش در ایران

هم اکنون در سراسر ایران در مناطق مختلف افراد زیادی اقدام به فروش گوسفند سافولک می کنند. همانطور که بالاتر اشاره کردیم، برخی ویژگی های منحصر بفرد سبب شده از دامداران زیادی تمایل به پرورش این نژاد داشته باشند. در این به این دلیل به موضوع فروش اشاره کردیم که بگوییم شیپ سیتی تنها مرکز خرید گوسفند زنده کشتار بوده و این نژاد در این مجموعه وجود ندارد.

دلیل پرورش نژاد سافولک

دلایل بسیار زیادی وجود دارند که سبب شده است افراد اقدام به پرورش سافولک کنند. برای از این موارد را در این بخش خدمت شما دوستان عزیز توضیح می دهیم که شما هم با این دام زنده بیشتر آشنا شوید. رشد و وزن گیری سریع و همچنین بلوغ زودرس این نژاد که در مدت زمان کمی به وزن زیادی می رسند سبب شده از دامداران تمایل زیادی به پرورش آن دارند. از طرفی به دلیل اینکه دارای شیر زیاد و گوشت زیادی می باشند جزو بهترین نژاد گوسفندان شیری و گوشتی نیز محسوب می شود.

قیمت سافولک

مقایسه سافولک با رومانف

با مطالعه این مقاله شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که گوسفند رومانف بهتر است یا سافولک؟ در این رابطه باید گفت که از نظر وزنی و همچنین استعداد رشد می توان گفت که بسیار مشابه هم هستند. از نظر چند قلوزایی نیز باید گفت که گوسفند نژاد رومانوف نسبت به سافولک دارای استعداد بیشتری است. به طوری که سافولک اکثرا به صورت دو قلوزا بره زایی می کند اما رومانف می تواند چندین بره با ثبت رکورد 9 و 7 بره در یکبار زایش را به دنیا بیاورد. 

گوسفند نژاد سافولک یکی از برترین دام های خارجی می باشد که می تواند در زمینه های متنوع سودآوری خوبی برای دامداران به ارمغان بیاورد. خرید و فروش سافولک در این مجموعه صورت نمی گیرد بنابراین جهت استعلام قیمت و … می توانید از مراکز فروش این دام مراجعه نمایید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.