گوسفند شرک

داستان گوسفند شرک که 6 سال فرار کرد

شرک نام یک گوسفند نژاد مرینوس می باشد که در نیوزلند در حال پرورش بود. داستان گوسفند شرک اینگونه شروع می شود که دامداران هر سال یکبار اقدام به پشم چینی می کنند. اما شرک زیاد با این کار موافق نبود. حتی بیشتر گوسفندان در اولین تجربه پشم چینی ترس زیادی دارند. اما با گذشت و تکرار این کار گوسفندان می دانند که با انجام کار پشم زنی یا پشم چینی مشکلی یا خطری آنها را تهدید نمی کند. و در نهایت به این روند عادت می کنند. پس از عادت به این کار، خیلی راحت خود گوسفند می ایستد تا دامدار پشم های آن را بچیند.

کتاب داستان گوسفند شرک
کتاب داستان گوسفند شرک

فرار گوسفند شرک Shrek

شرک که با این موضوع بسیار مخالف بود، تصمیم به فرار گرفت و به کوهستان ها دور رفت. سال های سال در بین گوسفندان کوهی یا به اصطلاح گوسفندان وحشی و حتی در غارها زندگی کرد. تنها دلیل فرار گوسفند مرینوس شرک مخالفت با پشم چینی بود که در همان باور اول احساس خطر کرد و پا به فرار گذاشت. دوران فرار چیزی حدود 6 سال طول کشید و در نهایت سر و کله شرک پیدا شد.

تصویر شرک
تصویر شرک

برگشتن شرک به خانه

Shrek the sheep حدودا 6 سال بعد از فرار مشخص نیست به چه دلیلی اما از مسیری که رفت دوباره بازگشت. البته ظاهر آن با ظاهر قبلی بسیار متفاوت بود. از آنجایی که در طول 6 سال هیچگونه پشم چینی و اصلاحی روی آن انجام نشده دارای پشم بسیار زیادی هست که حتی روی چشم های شرک را گرفته است. گفته می شود که با پشم گوسفند شرک می تواند حداقل برای تعداد 20 الی 30 نفر لباس بدوزند. در حالت معمولی یک گوسفند نمی تواند در طول سال این مقدار پشم داشته و یا پشم آنها سریع رشد کند.

مقدار پشم شرک بعد از 6 سال

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، هر سال یکبار عمل پشم چینی انجام میشود. پس با این وجود گوسفند شرک حدودا 6 سال با دیگر گوسفندان در حالت معمولی متفاوت است. پس می توان گفت که 6 برابر بیشتر از دیگر گوسفندان پشم این نژاد مرینوس رشد داشته است. و البته با اختلاف خیلی زیاد. بیشتر گوسفندان نژاد مرینوس را برای مصرف گوشت پرورش می دهند که جزو نژاد گوشتی و پشمی محسوب می شود.

گوسفند مرینوس شرک shrek
گوسفند مرینوس شرک shrek

آیا پشم گوسفندان مدام رشد می کند؟

شاید با خود فکر کنید که اگر هر نوع گوسفند با هر نژادی را در طول سال پشم چینی نکنید، هر ساله رشد داشته و پشم زیادی تولید می کند. اما واقعیت این چنین نیست. چرا که اکثر نژاد گوسفندان ایرانی و خارجی همگی در طول یکسال در صورت عدم پشم چینی ، به صورت طبیعی پشم آنها ریخته می شود. اما در برخی نژادها دیگر همچون گوسفند نژاد مرینوس ریزش پشم صورت نمی گیرد. به همین دلیل شرک بعد از 6 سال به اندازه 6 برابر گوسفندان دیگر پشم داشت. گفته شده است که اگر پشم نژاد گوسفندان مرینوس پشم چینی نشود به صورت مداوم پشم آن به صورت همیشگی رشد خواهد داشت.

پشم چینی شرک بعد از 6 سال
پشم چینی شرک بعد از 6 سال

معروف شدن گوسفند شرک

بالاخره صاحب شرک تصمیم به پشم چینی آن گرفت. پشم های شرک را با قیچی مخصوص پشم چینی از بدن آن جدا کردند. مقدار پشم به قدری زیاد بود که مالک این گوسفند پشم های آن را به موسسه خیریه کودکان داد. اما داستان اینجا تمام نمیشود. انگار شرک آمده است خودش را به دنیا نشان دهد. یک گوسفند مرینوس چگونه معروف شده و درجه بالایی از محبوبیت رسید.

شاید روزی خود شرک باور نمی کرد به این درجه از محبوبیت برسد تا جایی که از طریق تلویزیون ملی کشور نیوزلند آن را معرفی کنند. این محبوبیت در ادامه سبب شد نخست وزیر کشور نیوزلند با شرک ملاقات حضوری داشته و با آن عکس بگیرید.

shrek the sheep
shrek the sheep

پایان قصه شرک

گوسفند شرک مرینوس اهل نیوزلند به جایی رسید که به عنوان داستانی محبوب در کتاب های کودکان به آن اشاره شده است. shrek یک روز از محل زندگی خود به غار پناه برده بود و بعد از 6 سال به طرز ناباورانه ای برگشت. طول عمر شرک 16 سال بود که در سال حدودا 2011 این نژاد گوسفند مرینوس از دنیا رفت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.