راه پیشگیری از آبسه در پای گوسفندان

بیماری آبسه پای گوسفند و راه درمان قطعی

بیماری آبسه پای گوسفند یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که ممکن است در اثر عوامل مختلفی برای گوسفندان پیش بیاید. این عارضه ممکن است برای هر نوع گوسفندی از هر نژاد و در هر سنی به وجود بیاید، بنابراین در نظر داشتن اقداماتی برای پیشگیری و حتی درمان این بیماری بسیار لازم و ضروری است که در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم تا اطلاعات کاملی در این رابطه در اختیار داشته باشید.

آبسه در پای گوسفندان

اصلی‌ترین و مهم‌ترین عامل در بروز این بیماری را می‌توان به وجود باکتری‌های مختلف در محیط زندگی گوسفندان نسبت داد. علاوه بر محیط زندگی، وجود میکروب و باکتری در مسیر تردد دام و حتی وجود این عوامل در علوفه دام نیز می‌تواند زمینه ساز بروز این بیماری شود. با توجه به اینکه برای این بیماری، پا سیب پذیر‌ترین نقطه در بدن خواهد بود بنابراین از این طریق در دام ایجاد بیماری می‌کند. ماندن طولانی پا در رطوبت سبب رشد بیشتر بیماری خواهد شد.

راه درمان آبسه در پای گوسفندان
راه درمان آبسه در پای گوسفندان

این بیماری بیشتر در مواردی که وزن گوسفند زنده زیاد باشد و گوسفندان دو قلو دیده‌ می‌شود. این نوع بیماری مشکلات مختلفی برای دام زنده به وجود خواهد آورد و به صورت کلی در دو نوع آبسه پا و آبسه پاشنه پا بروز می‌کند. در آبسه پا، علائم بیشتر در قسمت جلویی پا دیده می‌شود و سبب لنگش دام می‌شود. آبسه پاشنه نیز با علائمی نظیر تورم و حرارت در ناحیه بالای سم بروز می‌کند. و بیشتر در پای عقب‌تر بروز پیدا می‌کند.

راه‌های پیشگیری

دامدار باید مرتبا پا‌های گوسفند را برای مشاهده انواع بیماری و آبسه بررسی و معاینه کند، تا از بروز هر گونه بیماری و مشکلی جلوگیری نماید. که بدین منظور حمام منظم پاها هر چند وقت یکبار می‌تواند مناسب باشد. بهتر است این اقدامات برای گوسفندان سنگین و یا گوسفندان آبستن بیشتر مورد توجه باشد و از مکان‌های مرطوب و نامناسب به دور باشند. بهتر است میش‌ها و سایر گوسفندان از مکانی با رطوبت بالا به دور باشند.

درمان آبسه پای گوسفند

با توجه به اینکه عامل این بیماری باکتریایی می‌باشد، بنابراین دارو‌های ضد باکتری برای این بیماری پیشنهاد می‌شود تا بیماری آبسه پای دام زودتر درمان شود. در ابتدایی‌ترین اقدام باید ابتدا پای دام را با پماد اکتیول نرم کنید. بعد از آن به وسیله یک اسکالپل یک شکاف کوچک در محل آبسه ایجاد کنید تا چرک و عفونت از آن قسمت خارج شود. برای جلوگیری از بروز سایر مشکلات بهتر است از مواردی همچون آنتی بیوتیک‌ها و ضد ویروس‌ها استفاده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.