سم گوسفند

نحوه چیدن سم گوسفند و مراقبت کردن hoof

نحوه چیدن سم در گوسفند یا همان اصلاح سم در گوسفندان یکی از مطالب و مقالات بسیار تخصصی در رابطه با انواع گوسفند زنده می‌باشد. به این خاطر ا برای بالا بردن اطلاعات عمومی دامداران عزیز به بررسی چگونگی انجام این کار خواهیم پرداخت، و همچنین فواید آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا دامداران بهتر با انجام این کار آشنا شوند. رعایت کردن نظافت گله و دام همواره می‌تواند تاثیرات بسیار مثبتی را در رشد و همچنین جلوگیری از بروز انواع بیماری های مختلف داشته باشد. به این خاطر ما در این بخش از سایت شیپ سیتی به بررسی مطلب نحوه چیدن سم در گوسفند خواهیم پرداخت، تا شما با خصوصیات این فعالیت بهداشتی بیشتر آشنا شوید.

اصلاح سم گوسفندان

گوسفندان نیز مانند انسان‌ها نیازمند مراقبت‌های خاصی هستند تا بتوانند بدون مشکل و بیماری رشد کنند. در این بین یکی از عواملی که دامداران همواره باید به ان توجه داشته باشند، بهداشت ظاهری گله و گوسفندان خود می‌باشد. زیرا عوامل مختلفی چون باکتری‌ها و ویروس‌ها که باعث بیماری انواع دام خواهند شد، می‌توانند تاثیرات بسیار مخربی بر روی رشد گوسفند بگذارند و حتی در بعضی از حالات باعث تلف شدن دام نیز خواهند شد.

در این بین سم دام همواره در بیرون در مجاورت انواع ویروس‌ها و باکتری‌های مختلف و سطوح مختلف قرار دارد. و همین امر نیز باعث می‌شود که این قسمت از بدن حیوانات نیازمند انواع مراقبت‌های بهداشتی شود. زیرا بیماری‌های مختلفی در رابطه با سم گوسفند وجود دارد که می‌تواند باعث تلف شدن حیوان شود. به این خاطر دامداران عزیز باید در زمان معین برای جلوگیری از بروز هر نوع بیماری به چیدن و اصلاح سم گوسفندان بپردازند.

چیدن سم گوسفند
چیدن سم گوسفند

مراقبت از سم گوسفندان زنده

دامداران باید همواره برای بالا بردن بازدهی گوسفندان از راه‌های مختلف به بهداشت و سلامت آنها توجه کنند. زیرا زمانی که شما بتوانید یک گله سالم و بهداشتی داشته باشید، میزان مرگ و میر و بیماری در میان دام‌ها بسیار کاهش پیدا می‌کند. و همین امر نیز باعث می‌شود تا شما بتوانید در زمان کوتاهی به سود و درامد قابل توجهی دست پیدا کنید. در این بین یکی از موارد بهداشتی که شما باید همیشه به ان توجه کنید سم پا و دست گوسفندان می‌باشد.

زیرا در این مکان همواره مقدار زیادی باکتری و ویروس جمع می‌شوند، و باعث بروز انواع بیماری در دام خواهند شد. و شما می‌توانید با چیدن سم دام در زمان مناسب باعث کاهش این باکتری‌ها و ویروس‌ها شوید، و نگذارید تا بیماری خاصی وارد بدن حیوان شود. زمانیکه شما این کار را انجام ندهید سم گوسفندان دچار گندیدگی و انواع بیماری‌های مختلف می‌شود، که راه رفتن برای دام بسیار سخت خواهد شد. و همین عامل نیز می‌تواند باعث تلف شدن گوسفند شما شود.

چیدن و اصلاح سم انواع گوسفند

بعد از مدتی سم حیوانات رشد می‌کند و همین عامل باعث می‌شود تا دام در راه رفتن با مشکلاتی مواجه شود. و حتی باعث بروز بیماری‌های ویروسی در دام شود. به این دلایل شما باید با روش بهداشتی و اصولی در زمان مناسب به چیدن سم گوسفند بپردازید. البته در این بین عوامل مختلفی همچون تغذیه، نژاد دام، خصوصیات محل نگهداری مانند رطوبت و نوع خاک در رشد سم دام تاثیر دارند. به این خاطر چیدن سم حیوانات در زمان مناسب می‌تواند بر روی رشد و همچنین راه رفتن گوسفند تاثیر بسزایی داشته باشد.

نکته مهمی دیگری که باید به ان توجه داشت این مسئله است، که گوسفندانی که در مناطق مرطوب هستند نسبت به گوسفندانی که در مناطق خشک و کوهستانی قرار دارند بیشتر نیازمند مراقبت و نگهداری هستند. زیرا در این مناطق سم دست و پای گوسفندان محل مناسبی برای رشد و زندگی انواع باکتری می‌باشد، و اگر شما سم حیوان را در زمان مناسب نچینید باعث بروز بیماری در آن خواهد شد.

تمیز کردن سم گوسفند (sheep hoof)
تمیز کردن سم گوسفند (sheep hoof)

گندیدگی سم گوسفند

در بعضی از مواقع بیماری‌ها و باکتری‌های مختلف می‌توانند از طریق کود و گل وارد سم انواع دام زنده سم دار شوند. و بیماری‌های مختلف همچون گندیدگی سم را به وجود بیاورند، که بر روی رشد گوسفندان بسیار تاثیر منفی و مخربی خواهد گذاشت. البته ممکن است که این نوع بیماری‌ها خوش خیم یا بد خیم باشند و هر کدام آثار مختلفی را از خود به جای خواهند گذاشت. مهمترین نشانه‌ها و علائمی که مشخص می‌کند دام به گندیدگی سم دچار شده لنگیدن مداوم، متورم شدن پیسم و کاهش زیاد توان باروری می‌باشد.

به این دلیل شما دامداران باید در محل نگهداری گله خود، یک محیط بهداشتی را برای چیدن سم دام‌ها فراهم کنید. تا در این مکان علاوه بر اصلاح سم بتوانید کارهای درمانی مربوط به گله خود را انجام دهید.

فواید اصلاح سم دام

چیدن سم گوسفند می‌تواند فواید بسیار خوبی بر روی رشد گوسفندان داشته باشد. و حتی از بروز بیماری‌هایی نظیر گندیدگی سم، ایجاد تاول، بروز بیماری لنگش و همچنین از رشد زیاد سم جلوگیری کند. همچنین زمانیکه سم چیده می‌شود گوسفند به راحتی و بدون مشکل می‌تواند مسافت‌های طولانی را پیاده روی کند و مشکلی در راه رفتن نداشته باشد.

چیدن سم گوسفند یکی از مطالبی بود، که نگارش آن نیازمند اطلاعات بسیار دقیقی بود. به این خاطر ما بر اساس تجربه و اطلاعات خود به عرضه این مقاله پرداختیم، تا اطلاعات بسیار جامعی را در این باره در اختیار شما دامداران عزیز قرار دهیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.