معرفی اندام های گوسفند

اجزای بدن گوسفند شامل چه قسمت هایی است؟

شناخت اجزای گوسفند زنده علاوه بر اینکه برای دامداران لازم و ضروری است، برای خریداران دام زنده که قصد خرید دام و کشتار آن را دارند نیز لازم است. عزیزانی که قصد خرید دام را دارند باید با خصوصیات و ویژگی هایی از دام و حدالامکان با اجزای مختلف سیستم بدنی آن آشنا باشند.تا بتوانند در هنگام ذبح و حتی استفاده از گوشت و قسمت های مختلف دام، دچار اشتباه نشوند. برای مثال با شناخت اجزای درونی دام می توانید بخش هایی که از خواص و فواید زیادی برخوردار هستند را شناسایی کنید و استفاده کنید.

اجزای سیستم بدنی دام

عزیزانی که در راستای پرورش دام فعالیت دارند باید با اجزای مختلف بدن گوسفندان آشنایی داشته باشند تا در پرورش و بهره وری از این دام با هیچ نوع مشکلی روبرو نباشند. برای مثال با شناخت و اطلاع درست از سیستم های مختلف بدن گوسفند زنده می توانید بروز اختلال در هر قسمت و هر بخش را بسیار سریع شناسایی کنید و در جهت رفع آن اقدام کنید. همچنین در هنگام تزریق واکسن ها و آمپول هایی که در جهت درمان یا حفظ سلامت دام تزریق می شوند، نیز دامدار باید از اجزای بدن گوسفند زنده اطلاعاتی در اختیار داشته باشد.

شناخت اعضای بدن دام

سیستم اسکلتی

چارچوب اصلی بدن دام را استخوان های مختلف با نام ها و اندازه های مختلف تشکیل می دهند. تمامی اجزای بدن گوسفند از طریق استخوان ها در مرکز خود به صورت صحیح قرار می گیرند. سیستم اسکلتی بدن گوسفند زنده شامل انواع غضروف ها، انواع استخوان ها در اندازه ها و با نام های مختلف، رباط ها و … می باشد. وزن گوسفند زنده در هر قسمت به وسیله استخوان نگه داشته می شود. از جمله مهمترین بخش های سیستم اسکلتی دام می توان به دنده ها که بخش زیادی از اعضای داخلی را نگه می دارند، همچنین به ستون فقرات که چارچوب اصلی بدن هستند و جمجمه که وظیفه حفاظت از مغز را دارد، نام برد.

سیستم تنفسی

سیستم تنفسی جزو مهمترین سیستم های بدنی در بدن هر جانداری می باشد. که امکان زیست و تنفس را برای تمامی جانداران فراهم می سازد. در بدن دام زنده نیز این دستگاه شامل بخش های حساسی نظیر ریه ها، حلقوم و … می باشد. بیماری های تنفسی مختلفی وجود دارند که عملکرد مناسب و درست این سیستم را با اختلال همراه می کنند. بنابراین باید مواردی که از بروز مشکلات و همچنین بروز بیماری های مختلف پیشگیری می کنند را در نظر داشته باشید.

سیستم گوارشی

با توجه به اینکه گوسفند نیز همچون گاو و گوساله زنده در دسته نشخوار کنندگان می باشد و سیستم گوارشی خاصی دارد، دامداران باید توجه خاصی به موارد مربوط به این بخش داشته باشند. گوسفندان بسیار سریع علوفه و جیره غذایی را می خورند و در موقع مناسب نسبت به نشخوار کردن آن اقدام می کنند. دهان، مری، معده، روده کوچک و بزرگ جزو اصلی ترین بخش های این سیستم هستند که در زمینه جویدن تا هضم مواد غذایی فعالیت دارند. بیماری های مختلفی همچون اسیدوز گوسفندان و … متوجه این سیستم می باشد، بنابراین باید توجه ویژه ای به نوع جیره غذایی و سلامت دستگاه گوارش داشته باشید.

آناتومی بدن گوسفند

سیستم عضلانی

در قسمت های مختلفی از بدن گوسفند می توان علاوه بر گوشت و چربی موجود در بافت، مقادیری عضله نیز مشاهده کرد. عضلات گوسفند برای انجام بسیاری از فعالیت ها همچون تغذیه و تحرک و … برای سایر اجزا بسیار کمک کننده هستند.

اجزای بدن گوسفند و قسمت های مختلف تشکیل دهنده بدن گوسفندان در این بخش به صورت مختصر خدمت شما عزیزان ارائه گردید، در راستای ارائه اطلاعات بیشتر در مقالات دیگر نسبت به معرفی بخش های مختلف و مزایا و نحوه پخت آنها و … مطالبی را ارائه خواهیم داد. جهت خرید دام زنده در تهران و کرج می توانید با شماره های داخل سایت در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.