گوسفند نژاد رومانف یکی از بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا در دنیا می باشد. در این بخش از وب سایت شیپ سیتی می پردازیم به معرفی گوسفند رومانف تا شما هم با این نژاد آشنا شوید. توجه داشته باشید که هم اکنون در ایران رومانف خرید و فروش می شود و البته برخی تنها برای لقاح از آن استفاده می کنند. امکان جفت گیری با سایر نژادهای چند قلوزا نیز وجود دارد.

همانطور که میدانید امروزه کسب اطلاعات در رابطه با انواع نژاد گوسفندان برای دامداران بسیار حائز اسهمین می باشد. چرا که لازم است بعد از شناخت دقیق اقدام به پرورش دام با بازدهی بالا کنند. بنابراین لازم است که Romanov نیز به طور دقیق بشناسید.

گوسفند نژاد رومانف روسیه
گوسفند نژاد رومانف روسیه

گوسفند نژاد رومانف

اولین بار این نژاد در شمال شرق مسکو روسیه دیده شده است. در این محدوده برای اولین بار اقدام به پرورش گوسفند رومانف کردند. بعد از مدتی وقتی مشاهده کردند که این نژاد دارای ویژگی های ظاهری و بخصوص دارای ویژگی چند قلوزایی می باشد، به کشورهای فرانسه و آلمان منتقل شدند. بعد از مدتی همه شاهد بازدهی بی نظیر رومانف ها شدند و در نتیجه به مرور در کل دنیا پخش شد. به طوری که می توان گفت این نژاد جزو برترین نژاد گوسفندان دنیا می باشد.

در مقالات قبلی به نژاد دیگری اشاره ه کرد بویم که همچون رومانف بسیار محبوب می باشد. برای آشنا با آن می توانید به مقاله معرفی گوسفند سافولک گوشتی و چند قلوزا مراجعه کنید.

رومانوف چند قلوزا

یکی از ویژگی های بسیار مهم این نژاد مربوط به چند قلوزایی می باشد. لازم است بدانید که در هر زایش بین 2 تا 9 بره را در سابقه خود ثبت کرده است. بیشترین تعداد زایش گوسفند رومانوف در کشور آمریکا اتفاق افتاده است که در یک زایش 9 بره متولد شده است. همانطور که از این اعداد و ارقام مشخص است Romanov بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا در دنیا می باشد. در صورتی که شما دامداران عزیز قصد دارید بیشترین بازدهی را از دام های خود داشته باشید می توانید اقدام به خرید رومانف کنید.

البته برخی مراکز وجود دارند که جهت لقاح می توانید به آنجا مراجعه کنید. این روش با دریافت هزینه مشخص از اسپرم گوسفند نژاد رومانف برای دیگر نژادها همچون گوسفند افشاری، مغانی و … استفاده می کنند.

ویژگی های ظاهری گوسفند رومانف

تصویری که در این بخش در حال مشاهده آن هستید، مربوط به یک قوچ رومانوف می باشد. در ظاهر مشخص است که دور گردن آن به شک یک دسته گل که به گردن آن انداخته اند دیده می شود. دور گردن آنها نیره بوده و یکی از ویژگی های منحصر بفرد این دام اصیل می باشد. همچنین پا و سر رومانف به رنگ تیره بوده و در بالا سر آن قسمت سفید رنگی وجود دارد. نکته بسیار مهم دیگر مربوط به نداشتن دنبه در هر دو جنس میش رومانف و قوچ رومانف می باشد.

گوسفند رومانف چند قلوزا
گوسفند رومانف چند قلوزا

بره رومانف در بد تولد به رنگ سیاه می باشند. یعنی پشم آنها مشکی است. فقط قسمتی از بالای سر این نژاد دارای لکه سفید رنگی می باشد. به مرور با رشد بره ها رنگ پشم آنها تغییر می کنند.بعد از تغییر رنگ ، Romanov دارای رنگ سفید مایل به خاکستری خواهد داشت. همچنین قسمت دور گردن آن مثل یال شیر دیده می شود.

متوسط وزن رومانف

ممکن است برای شما هم مهم باشد که اطلاعاتی در رابطه با وزن میش و قوچ و حتی بره های این نژاد داشته باشد. در این بخش جزئیات مربوط به وزن این نژاد را به طور کامل در اختیار شما قرار می دهیم. توجه داشته باشید که دانستن وزن گوسفند به منظور گوشتی بودن آن می باشد. بی شک شما هم میدانید که رومانوف را به دلیل ویژگی چند قلوزا پرورش می دهند. با این وجود چیزی حدود 60% گوسفند گوشت خالص می باشد.

وزن میش بالغ چیزی حدود 45 الی 55 کیلو گرم می باشد. وزن قوچ بالغ این نژاد هم چیزی حدود 60 الی 70 کیلوگرم است. هر چند که گوسفند نژاد رومانف از نظر اندامی در حد متوسط می باشد، اما بستگی به شرایط آب و هوایی و نوع تغذیه آنها ممکن است وزن متفاوتی داشته باشند.

قیمت رومانف

یکی دیگر از دلایلی که علاوه بر ویژگی چندقلوزا بودن دامداران را ترغیب می کند اقدام به پرورش نژاد رومانوف کنند مربوط به قیمت بالای آن می باشد. همانطور که قبلا در رابطه با قیمت گوسفند زنده صحبت کردیم می توانید به صفحه اصلی مراجعه کرده و جزئیات را مطالعه کنید. در حال حاضر در کشور ایران و سایر کشورها قیمت نژاد رومانف بسیار بالا می باشد. هم اکنون در ایران به دلیل شرایط اقتصادی به طور دقیق نمی توان به قیمت این نژاد اشاره کرد. با این وجود لازم است که در هر شهری که هستید به بازار و مراکز فروش دام زنده مراجعه کرده و قیمت گوسفند رومانف و بره آن را جویا شوید.

گوسفند Romanov
گوسفند Romanov

خرید و فروش گوسفند رومانف در ایران

لازم است بدانید که در حال حاضر امکان خرید و فروش رومانف در ایران وجود دارد. هم اکنون در شهرهای مختلف دامداران زیادی در حال پرورش و پرواربندی این نژاد هستند. بالاتر به موضوع قیمت گوسفند رومانف چند قلوزا اشاره ای کردیم. شما عزیزان می توانید بازار و میادین دام زنده در استان ها و شهر های مختلف مراجعه کرده و از نحوه خرید آن مطلع شوید. همچنین می توانید برای بهره وری از اسپرم رومانوف از طریق مراکز عرضه اقدام به این روش کنید.

گوسفند رومانف چند قلوزا در مرکز خدمات عرضه دام زنده شهرداری تهران شیپ سیتی این نوع نژاد را عرضه نمی کند. و تنها در این بخش هدف آشنایی شما با این نژاد از گوسفند می باشد.