تاثیر جنسیت بره در رشد

میزان رشد بره ماده و بره نر چقدر است ؟

میزان رشد بره ماده و بره نر از این نظر قابل توجه است که نتیجه آن می تواند بر سوددهی برای دامداران بسیار مورد توجه باشد. بدون شک بره ای با شرایط خاص و جنسیت خاص اگر رشد بیشتری داشته باشد، از سوی دامداران برای پرورش و نگهداری انتخاب می شود. در همین رابطه که سرعت رشد بره نر با ماده می تواند متغیر باشد افراد در هنگام خرید بره زنده سعی می کنند موردی که سرعت رشد بیشتری دارد را انتخاب کنند. در ادامه به بررسی دقیق این موضوع می پردازیم تا اطلاعات کاملی در این رابطه در اختیار داشته باشید.

سرعت رشد بره نره و بره ماده

اگر عواملی همچون نوع خوراک و محیط نگهداری و … را کنار بگذاریم و دو بره یکی ماده و یکی نر را در یک شرایط یکسان مورد پرورش قرار دهیم بدون شک میزان سرعت رشد در هر دو جنس می تواند نسبت به دیگری متغیر و متفاوت باشد. علاوه بر این موارد، نوع نژاد و ژنتیک دام نیز بر میزان رشد آن تاثیر گذار است به طوری که جنس گوشتی بودن یا شیری بودن و … می تواند در مقدار رشد و تغییرات تاثیر گذار باشد.برای مثال، گوسفند افشاری یکی از گوسفندان گوشتی می باشد که می تواند در کوتاه مدت وزن مناسبی داشته باشد در حالی که گوسفند قره گل از نژاد پشمی می باشد و نمی تواند وزن خوبی به دست بیاورد.

سرعت رشد بره ماده و نر
سرعت رشد بره ماده و نر

تاثیر جنسیت

همانطور که می دانید در جاندارانی همچون گوسفند، همواره جثه گوسفندان نر و به اصطلاح قوچ ها بزرگتر از میش ها می باشد و از نظر آماری نیز همواره وزن گوسفند زنده نر بیشتر از جنس ماده می باشد. با توجه به این موضوع می توان نتیجه گرفت که میزان رشد بره نر به نسبت جنس ماده بیشتر است و می تواند سریعتر از رشد قابل توجهی برخوردار شود. با توجه به تاثیر هورمون های بلوغ بر گوسفندان ماده، رشد آنها ممکن است در بازه زمانی خاصی متوقف شود اما گوسفندان نر همواره به رشد ادامه می دهند.

آن دسته از دامدارانی که قصد افزایش گوسفندان خود را دارند بیشتر به خرید بره ماده می پردازند و در این میان نیز چند بره نر تهیه می کنند تا عمل جفت گیری انجام شود و طی بازه زمانی خاصی، گله به تعداد مناسب برسد و از سوی دیگر نیز از مزایایی همچون تولید شیر و … برخوردار شوند. از سوی دیگر دامدارانی که در جهت افزایش وزن و فروش بره ها می خواهند اقدام کنند، اکثرا به خرید بره نر می پردازند. چرا که میزان رشد بره نر در کوتاه مدت زیاد می باشد  می تواند سود خوبی را نصیب افراد نماید.

تاثیر عوامل دیگر بر رشد بره

علاوه بر جنسیت، موارد دیگری نیز بر میزان رشد بره ماده و بره نر تاثیر دارند که از جمله این موارد می توان به سلامت بره از نظر مبتلا نبودن به بیماری ها، شرایط نگهداری و محیط نگهداری، تزریق دارو های تقویتی، نوع علوفه و جیره غذایی، ژنتیک و … اشاره نمود.برای خرید بره سالم و بهداشتی می توانید از طریق شماره های درج شده روی سایت با ما در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.