خرید گوسفند ماکویی

گوسفند نژاد ماکویی

گوسفند نژاد ماکویی یکی از انواع نژاد‌های گوسفند در بین انواع دام ایرانی می‌باشد که سازگار با اقلیم و آب و هوای برخی از مناطق ایران می‌باشد. گوسفندان ایرانی در مناطق مختلف ایران با خصوصیات و ویژگی‌های متنوع و سازگار با زیست بوم‌های مختلف وجود دارند و هر کدام از این نژاد‌ها با داشتن معرفه‌هایی در بین دامداران شناخته می‌شود. در این مقاله از سایت فروش گوسفند زنده سعی داریم تا شما را با یکی از نژاد‌های معروف در کشور آشنا سازیم .

گوسفند ماکویی

همانطور که اطلاع دارید نامگذاری گوسفندان بر اساس ویژگی‌های مختلف همچون محل زندگی و خاستگاه اصلی و … صورت می‌گیرد. و در این راستا نیز اکثر گوسفندان ایرانی با نام محل زیست شناخته می‌شوند همچون گوسفند مغانی و … . گوسفندان ماکویی نیز بنا به زیست در محل و محیطی با نام شهر ماکو با این اسم شناخته می‌شوند. نزدیکی زیست بوم این دام با سایر دام‌هایی همچون گوسفند نژاد افشاری سبب شده است تا از نظر خصوصیات، کمی مشابه همدیگر باشند.

قیمت دام ماکویی

دام ماکویی یکی از گوسفندانی می‌باشد که استعداد خاصی در تولید گوشت دارد و همچنین دارای پشم با کیفیت و مناسبی نیز می‌باشد. از این رو این گوسفند در دسته گوسفندان پشمی-گوشتی قرار می‌گیرد که توانایی تولید گوشت و پشم در مقیاس زیاد و با کیفیت را دارد. و از هر دو حیث در صورت نگهداری، سودآوری خواهد داشت. افرادی که اقلیم سازگار با شرایط این دام دارند می‌توانند نسبت به خرید این دام اقدام نمایند تا از مزیت‌های آن بهره مند شوند.

خصوصیات ظاهری

دام زنده ماکویی اغلب به رنگ سفید دیده می‌شود و تنها در قسمت‌هایی همچون قسمت انتهایی دست و پا، پوزه و دور چشم و در سایر قسمت‌های صورت، لکه‌های مختلفی به رنگ مشکی دیده می‌شود. با توجه به مرغوبیت پشم و کیفیت زیاد در کنار رنگ سفید، مناسب برای استفاده در صنایع مختلف ریسندگی و بافندگی می‌باشد. با توجه به اینکه، این دام می‌تواند در مدت زمان کمی به وزن بالایی برسید بنابراین جثه بزرگ و تنومندی دارد. که اندازه و جثه این دام در مقایسه با سایر دام‌ها با ویژگی‌های مشابه کمی بزرگتر است.

زیستگاه

مناطقی کوهستانی با داشتن آب و هوای معتدل را می توان زیست بوم اصلی این نژاد در نظر داشت. استان های آذربایجان غربی و شرقی و شهر هایی همچون مرند، جمعیت زیادی از این نژاد را در خود دارند. ویژگی ها و خصوصیات این دام کاملا متناسب با زیست در این مناطق می باشد. جمعیت زنده موجود در این مناطق را می توان در حدود 500 هزار راس دانست. با توجه به ویژگی هایی که دارد، بسیار مورد توجه دامداران مناطق نامبرده می باشد. 

گوسفندان ماکویی

دو قلوزایی گوسفنده ماکویی

اینکه دام توانایی زایش چندین بره در هر زایش را داشته باشد، یکی از ویژگی های عالی و مناسب برای آن نژاد به شمار می رود. در همین رابطه دامداران همواره به دنبال خرید بهترین گوسفندان چند قلوزا در ایران هستند تا از این طریق بتوانند تعداد گله خود را افزایش دهند. در رابطه با خاصیت دو قلوزایی این دام باید گفت که درصد دو قلوزایی در گوسفندان ماکویی در حدود 10 درصد می باشد. از این رو می تواند جزو نژاد های مناسب و چند قلوزا شناخته شود. 

ویژگی های تولیدی 

شیردهی این دام بسیار عالی است و کیفیت آن به حدی بالا می باشد که برای ساخت و تولید پنیر لیقوان بکار گرفته می شود. طول دوره شیردهی در این نژاد در حدود 4 ماه است که این مقدار برای هر راس به صورت روزانه در حدود 640 گرم می باشد. تعداد بالای میش ماکویی می تواند از نظر تولید شیر، درآمد خوبی برای دامدار به ارمغان بیاورد. تولید پشم آن نیز در هر سال در حدود 1 الی 2 کیلوگرم می باشد که مرغوبیت پشم نیز بسیار بالا می باشد.

دام ماکویی

وزن

گوسفند نژاد ماکویی یکی از بهترین نژاد‌های گوشتی در ایران می‌باشد که می‌تواند وزن بالایی بگیرد و نسبت به وزن نیز در صورت ذبح، بازدهی خوبی داشته باشد. وزن قوچ بالغ در این نژاد در صورت مساعد بودن شرایط حدود 140 کیلوگرم می‌باشد. بره‌ها در صورتی که پروار بندی شوند می‌توانند در سن یک سالگی حدود 90 کیلوگرم وزن به خود بگیرند. متوسط وزن گوسفنده زنده در این نژاد به نسبت سایر دام های ایرانی بیشتر می باشد و می توان این مورد را جزو برتری های این دام و دلیل محبوبیت آن دانست. 

گوسفند ماکویی به عنوان یکی از دام های سنگین ایرانی شناخته می شود که بنا به داشتن ویژگی ها و خصوصیات متنوع در دسته بهترین گوسفندان ایرانی قرار می گیرد. جهت خرید و استعلام قیمت این دام می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان بخش فروش در ارتباط باشید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.