گوسفند نژاد ماکویی یکی از انواع نژاد‌های گوسفند در بین انواع دام ایرانی می‌باشد که سازگار با اقلیم و آب و هوای برخی از مناطق ایران می‌باشد. گوسفندان ایرانی در مناطق مختلف ایران با خصوصیات و ویژگی‌های متنوع و سازگار با زیست بوم‌های مختلف وجود دارند و هر کدام از این نژاد‌ها با داشتن معرفه‌هایی در بین دامداران شناخته می‌شود. در این مقاله از سایت فروش گوسفند زنده سعی داریم تا شما را با یکی از نژاد‌های معروف در کشور آشنا سازیم .

گوسفند ماکویی

همانطور که اطلاع دارید نامگذاری گوسفندان بر اساس ویژگی‌های مختلف همچون محل زندگی و خاستگاه اصلی و … صورت می‌گیرد. و در این راستا نیز اکثر گوسفندان ایرانی با نام محل زیست شناخته می‌شوند همچون گوسفند مغانی و … . گوسفندان ماکویی نیز بنا به زیست در محل و محیطی با نام شهر ماکو با این اسم شناخته می‌شوند. نزدیکی زیست بوم این دام با سایر دام‌هایی همچون گوسفند نژاد افشاری سبب شده است تا از نظر خصوصیات، کمی مشابه همدیگر باشند.

قیمت دام ماکویی
قیمت دام ماکویی

دام ماکویی یکی از گوسفندانی می‌باشد که استعداد خاصی در تولید گوشت دارد و همچنین دارای پشم با کیفیت و مناسبی نیز می‌باشد. از این رو این گوسفند در دسته گوسفندان پشمی-گوشتی قرار می‌گیرد که توانایی تولید گوشت و پشم در مقیاس زیاد و با کیفیت را دارد. و از هر دو حیث در صورت نگهداری، سودآوری خواهد داشت. افرادی که اقلیم سازگار با شرایط این دام دارند می‌توانند نسبت به خرید این دام اقدام نمایند تا از مزیت‌های آن بهره مند شوند.

خصوصیات ظاهری

دام زنده ماکویی اغلب به رنگ سفید دیده می‌شود و تنها در قسمت‌هایی همچون قسمت انتهایی دست و پا، پوزه و دور چشم و در سایر قسمت‌های صورت، لکه‌های مختلفی به رنگ مشکی دیده می‌شود. با توجه به مرغوبیت پشم و کیفیت زیاد در کنار رنگ سفید، مناسب برای استفاده در صنایع مختلف ریسندگی و بافندگی می‌باشد. با توجه به اینکه، این دام می‌تواند در مدت زمان کمی به وزن بالایی برسید بنابراین جثه بزرگ و تنومندی دارد. که اندازه و جثه این دام در مقایسه با سایر دام‌ها با ویژگی‌های مشابه کمی بزرگتر است.

وزن

گوسفند نژاد ماکویی یکی از بهترین نژاد‌های گوشتی در ایران می‌باشد که می‌تواند وزن بالایی بگیرد و نسبت به وزن نیز در صورت ذبح، بازدهی خوبی داشته باشد. وزن قوچ بالغ در این نژاد در صورت مساعد بودن شرایط حدود 140 کیلوگرم می‌باشد. بره‌ها در صورتی که پروار بندی شوند می‌توانند در سن یک سالگی حدود 90 کیلوگرم وزن به خود بگیرند.