متوسط وزن گوسفند, وزن بره, وزن گوساله و وزن گاو امروز چقدر است

متوسط وزن گوسفند زنده

وزن گوسفنده زنده امروز برای خرید دام کشتار یک سوال مهم محسوب می شود. مهمترین سوال اکثر کاربران مربوط به متوسط وزن گوسفند می باشد. در این بخش به طور کامل موارد مربوط به میانگین وزن دام زنده در نژادهای مختلف بررسی خواهیم کرد. همچنین وزن را بر اساس نر و ماده (میش و قوچ) نیز مورد بررسی قرار میدیم. برای کسب اطلاعات لازم در رابطه با وزن گوسفند، وزن گوساله، وزن گاو و وزن بره در ادامه با ما همراه باشید. توجه داشته باشید که اعداد و ارقام این مقاله مربوط به دام زنده جهت خرید کشتار می باشد. هر چند برای پرواربندی هم وزن ها همان است اما هدف ما برای دوستانی هست که می خواهند برای کشتار دام خریداری کنند.

یکی از مهمترین مواردی که در سطح وب ایران پوشش نداده شده، مربوط به وزن بر اساس ماه و سال می باشد. اینکه یک بره 1 ماهه یا 6 ماهه چه وزنی باید داشته باشد. همچنین سایر موارد مربوط به محصولات دامی. در این مطلب شما کاملترین مقاله در رابطه با این موضوع را مطالعه می کنید.

متوسط وزن گوسفند زنده

متوسط وزن گوسفنده زنده

در حال حاضر معیار میانگین وزن گوسفند زنده بر اساس نژاد ، موقعیت جغرافیایی، میش، قوچ، موقعیت آب و هوایی، محل نگهداری، غذا و تغذیه در نظر گرفته می شود. قصد داریم در ادامه بر اساس همین معیارها این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم. از آنجایی بیشتر خرید های مربوط به گوسفند و بره می باشد، لازم است بدانید که این دو وزن متفاوتی با یکدیگر دارند. البته باید به این موضوع هم دقت داشته باشید که شکل و اندام ظاهر گاهی جای وزن بره و گوسفند را جا به جا کند.

در ادامه می پردازیم به معرفی چندین نژاد محبوب که لازم است در رابطه با میانگین وزن آنها اطلاعات جامعی داشته باشید. عزیزانی که تمایل دارند از وزن انواع نژاد گوسفند مطلع شوند می‌توانند با مطالعه ادامه این مقاله از این موضوع آگاه شوند و با اطلاع از وزن گوسفندان ایرانی مختلف اقدام به خرید گوسفند زنده برای عید قربان و … کنند.

وزن گوسفند کردی

گوسفند نژاد کردی یکی از برترین نژاد‌های گوسفندان ایرانی می‌باشد که بنا به داشتن خصوصیات و ویژگی‌های مناسب برای پرورش در برخی مناطق بسیار مورد توجه می‌باشد. این نژاد در دسته گوسفندان گوشتی قرار می‌گیرد که می‌تواند در مدت زمان کمی افزایش وزن قابل توجهی داشته باشد. متوسط وزن گوسفند زنده کردی در هنگام تولد حدود 4.5 کیلوگرم است. وزن قوچ کردی در هنگام بلوغ حدود 56 الی 64 کیلوگرم است و وزن میش کردی نیز حدود 50 الی 55 کیلوگرم است.

وزن گوسفند تالشی

گوسفندان تالشی نسبت به سایر نژاد‌های ایرانی وزن کمتری دارند و این وزن کم منحصر به دوره خاصی از زندگی آنها نمی‌شود. وزن بره تالشی بعد از 6 ماهگی در هر دو جنس نر و ماده حدود 20 الی 24 کیلوگرم است و وزن میش تالشی در هنگام بلوغ حدود 43 کیلوگرم و وزن قوچ تالشی نیز حدود 46 کیلوگرم است که این وزن در مقابل وزن نژاد‌های نزدیک نظیر افشاری و … برای این گوسفند اندکی کم است.

وزن گوسفنده زنده امروز چقدر است

گوسفنده بهمنی

دام نژاد بهمنی یکی از گوسفندان ایرانی با بازدهی بالا می‌باشد که در استان کهکیلویه و بویراحمد نگهداری می‌شود. این گوسفند بنا به ویژگی‌ها و خصوصیاتی که دارد در دسته گوسفندان گوشتی قرار می‌گیرد که می‌تواند وزن بالایی را کسب کند. وزن میانگین گوسفند در 6 ماهگی در این نژاد برای هر دو جنس نر و ماده حدود 30 کیلوگرم می‌باشد و متوسط وزن گوسفند بالغ بهمنی نیز در هنگام بلوغ به 40 کیلوگرم نیز می‌رسد.

وزن گوسفنده افشاری

اگر بخواهیم یکی از گوسفندان با وزن بالا را در بین گوسفندان ایرانی معرفی کنیم باید به نژاد افشاری اشاره کنیم، این نژاد در زمره بهترین و پر بازده‌ترین گوسفندان قرار دارد که وزن خوبی را دارد. گوسفندان افشاری در دسته گوشتی قرار دارند که اکثرا برای ذبح و استفاده در مراسمات مذهبی همچون قربانی کردن و نذری کردن و … نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مناطقی که به عنوان زیست بوم برای این نژاد وجود دارد، جزو مناطق سر سبز و با مراتع زیاد در ایران می‌باشد. در همین راستا در صورت وجود شرایط مناسب و محیط نگهداری مناسب و مورد انتظار این دام، در مدت زمان کمی این دام وزن بالایی را به دست خواهد آورد. وزن میش بالغ افشاری حدود 65 الی 75 کیلوگرم است و وزن قوچ افشاری نیز در شرایط مساعد حدود 95 الی 105 کیلوگرم است که این مقدار برای تعریف متوسط وزن، مقدار مناسبی است.

وزن گوسفنده زنده امروز

وزن گوسفنده زنده مهربان

این نژاد نیز همچون اکثر نژاد‌هایی که خدمت شما عزیزان معرفی گردید، در دسته بندی دام‌های گوشتی قرار می‌گیرد. زیست بوم این نوع دام در شهر‌های همدان و زنجان و … می‌باشد و در صورت وجود شرایط مساعد در این نواحی وزن خوبی را به دست خواهد آورد. میانگین وزن گوسفند مهربان در 6 ماهگی برای جنس ماده حدود 33 کیلوگرم و برای جنس نر حدود 35 کیلوگرم است. وزن میش بالغ نیز بین 52 الی 54 کیلوگرم و وزن قوچ بالغ نیز 62 الی 70 کیلوگرم است.

گوسفند سنجابی

این نژاد علاوه بر گوشیت با کیفیت و مرغوبی که دارد دارای پشم زیبا و خوبی می‌باشد. بنابراین با توجه به این خصوصیات در دسته بندی گوسفندان گوشتی – پشمی قرار می‌گیرد. دامدارانی که اقدام به پرورش این نوع گوسفند می‌نمایند علاوه بر استفاده از پشم مرغوب از گوشت زیاد و با کیفیت نیز بهره‌مند خواهند شد. متوسط وزن گوسفنده زنده سنجابی بالغ بین 60 الی 65 کیلوگرم است.

گوسفند فراهانی

این نژاد نیز همچون گوسفند سنجابی در دسته بندی پشمی-گوشتی قرار می‌گیرد که به هر دو منظور مورد پرورش و نگهداری قرار می‌گیرد. این گوسفندان در شرایط گرم و خشک بهترین بازدهی را دارند و خصوصیات بدنی آنها به گونه‌ای می‌باشد که برای زیست در این مناطق مناسب هستند. مناطقی نظیر اراک برای رشد این نژاد مناسب هستند. وزن میانگین برای این دام بین 55 الی 60 کیلوگرم است.

وزن گوسفنده زنده مغانی

گوسفند دشت مغان که با نام گوسفند مغانی نیز شناخته می‌شود، یکی از نژاد‌های برتر در بین گوسفندان ایرانی می‌باشد که دارای گوشت با کیفیت و فاقد چربی زیاد است. این نژاد در کنار سایر دام‌ها نظیر افشاری و … جزو پر بازده‌ترین نژاد‌ها هستند. متوسط وزن بره مغانی در هنگام تولد حدود 4 کیلوگرم است. وزن متوسط گوسفند مغان نیز در هنگام بلوغ حدود 64 کیلوگرم می‌باشد.

متوسط وزن گوساله زنده

با توجه به اینکه برخی از عزیزان با توجه به قیمت گوسفند زنده و در نظر گرفتن متوسط وزن دام در نژاد‌های مختلف، نیاز به گوشت بیشتری دارند در برخی موارد اقدام به خرید گوساله زنده از مرکز عرضه دام زنده شهرداری تهران و کرج می‌نمایند. گوساله دارای گوشت با کیفیت و مرغوبی می‌باشد که می‌تواند نسبت به وزن اصلی خود، گوشت با کیفیت زیادی تحویل دهد. در موارد بسیاری مشاهده شده که افراد برای مراسمات مذهبی همچون عید قربان و مراسمات ماه محرم و حتی مهمانی‌های خود به خرید گوساله می‌پردازند.

گوساله نیز همچون گوسفند در نژاد‌های مختلفی وجود دارد. که در این میان متوسط وزن گوساله بسته به نوع نژاد می‌تواند متغیر باشد. گوساله‌هایی که در نژاد گوشتی قرار دارند بدون شک نسبت به گوساله‌هایی که از نژاد شیری هستند وزن بیشتری به دست خواهند آورد. در مجموعه شیپ سیتی انواع نژاد گوساله جهت ذبح و سفارش شما عزیزان وجود دارد که از طریق تماس با شماره‌های داخل سایت می‌توانید از وزن و قیمت این موارد نیز مطلع شوید.

متوسط وزن گوساله زنده

متوسط وزن گاو

با توجه به دستکاری ژنتیک و تلقیح انواع نژاد گاو‌ها، امروزه نژاد‌های مختلف همچون سیمنتال و هلشتاین و … وجود دارد که هر کدام بنا به اهداف مختلفی نگهداری می‌شوند. برای مثال برخی از نژاد‌ها مختص تولید شیر و بهره وری از شیر و لبنیات مورد استفاده قرار می‌گیرند که وزن این موارد در مقایسه با وزن گاو‌های گوشتی و درشت جثه کمتر خواهد بود.

میانگین وزن گاو زنده روز همچون وزن گوساله زنده بستگی به نوع نژاد دارد. بنابراین نمی‌توان وزن دقیقی برای گاو زنده در نظر گرفت چرا که بسته به نوع نژاد و سن، این مقدار می‌تواند متفاوت باشد. توجه داشته باشید که مرغوبیت گوشت گوساله از گاو نیز بیشتر خواهد بود چرا که میزان چربی موجود در گوشت گاو به مراتب بیشتر از گوساله است.

متوسط وزن بره زنده

بره‌ها همواره وزن کمتری نسبت به میش و قوچ در هر نژادی دارند. وزن بره در هر نژاد و نوعی می‌تواند متفاوت باشد چرا که ممکن است بره از نژاد شیری یا نژاد گوشتی باشد. توجه داشته باشید که بره‌ها وزن کمتری دارند و از این رو دارای گوشی عاری از چربی و با کیفیتی هستند. با توجه به وزن کمی که دارند قیمت گوشت بره در مقایسه با سایر دام‌ها نظیر میش و قوچ کمی بیشتر خواهد بود تا در صورت فروش بره، سود مناسبی عاید فروشنده شود. متوسط وزن بره زنده که مناسب ذبح و یا استفاده از گوشت باشد را می‌توان بالاتر از 28 کیلوگرم در نظر داشت.

چرا دانستن میانگین وزن مهم است؟

یکی از مهمترین دلایل اینکه لازم است در رابطه با متوسط وزن گوسفنده زنده شامل مواردی که در بالا مورد بررسی قرار داده شد، در زمان خرید می باشد. هدف از خرید دو مورد می باشد. این دو شامل خرید برای کشتار قربانی و ذبح یا خرید دام برای پرواربندی است. این مورد بیشتر برای خرید دام زنده جهت قربانی و ذبح می باشد. همانطور که میدانید، متاسفانه برخی مراکز عرضه دام در تهران و کرج از موضوع وزن سوء استفاده می کنند. به همین دلیل حتما باید این نکات را کامل مطالعه کنید.

متوسط وزن گاو زنده

تاثیر وزن دام زنده در قیمت

میانگین وزن دام زنده در مواردی همچون خرید بره تاثیر زیادی بر قیمت دارد، همانطور که ذکر شد بره ها دارای وزن کم و گوشت با کیفیتی نیز هستند بنابراین اگر کسی خواهان خرید بره باشد باید با توجه به وزن بره قیمت متفاوت‌تری نسب به قیمت مصوب برای میش و قوچ پرداخت کند. از سوی دیگر برای هر نوع دامی که بخواهید خریداری کنید همچون میش و قوچ و گوساله و … باید در ازای وزن بیشتر، هزینه بیشتری نیز پرداخت نمایید.

چند درصد گوشت گوسفند خالص می باشد

در پاسخ به سوال اینکه چند درصد از متوسط وزن گوسفند زنده در صورت ذبح، گوشت خالص می‌باشد؟ باید گفت که این مورد به نژاد گوسفند و همچنین وزن آن دارد. از جمله گوسفندانی که در هنگام ذبح نسبت به وزن خود، گوشت خالص بیشتری خواهند داشت می‌توان به گوسفند افشاری و مغانی و … اشاره نمود که در مقایسه با وزن در هنگام زنده بودن، در هنگام ذبح گوشت با کیفیت و مرغوب نیز تحویل خواهند داد.

چرا باید وزن گوسفند زنده را بدانیم؟

از آنجایی که یکی از نیازهای روزمره مصرف گوشت قرمز می باشد همشهریان عزیز نیاز به خرید دام زنده اعم از گوسفند زنده, بره, گوساله, مرغ و خروس دارند. برای همین منظور لازم است که در رابطه با وزن دام و طیور اطلاعات کافی را داشته باشید. متاسفانه برخی مراکز گوسفند فروشی غیر معتبر وجود دارند که با وزن غیر واقعی اقدام به فروش می کنند. پس شما عزیزان در صورت نیاز به خرید گوسفند و بره باید شناخت تقریبی در رابطه متوسط وزن آنها داشته باشید. در مقاله مربوطه ما توضیحات لازم را درج کرده ایم.

آیا دلیل تفاوت قیمت وزن دام زنده می باشد؟

سوال مهم دیگری که شاید برای شما هم پیش بیاید که چرا قیمت در برخی از مراکز فروش متفاوت می باشد. در رابطه با این موضوع لازم است بدانید که دلیل به همان وزن واقعی و غیر واقعی بر میگردد. همانطور که میدانید برخی مراکز نامعتبر و افراد سودجو با اعلام وزن غیر واقعی قیمت را کاهش می دهند تا در ازای افزایش وزن باز هم به سود خوبی دست پیدا کنند. برای اینکه در رابطه متوسط وزن و متوسط و میانگین قیمت اطلاعاتی داشته باشید می توانید از چند مرکز مخالف قیمت بپرسید.

چند درصد گوسفند گوشت خالص است؟

دوستان عزیزی که در رابطه با درصد خالص گوشت گوسفند و بره زنده سوال می کنند این بخش را مطالعه کنند. همانطور که بالاتر هم اشاره شد, میزان درصد گوشت ممکن است بر اساس وزن و نوع دام متفاوت باشد. گوسفند نژاد افشاری و مغانی جزو محبوب ترین گوسفندان ایرانی هستند که برای ذبح و قربانی کردن خریداری می شوند. همچنین درصد گوشت خالص آنها بیشتر نیز می باشد.

چگونه از وزن گوسفند اطمینان حاصل کنیم؟

برای دانستن که اینکه وزن گوسفنده زنده واقعی است یا نه چند راه پیش رو دارید. یکی که مربوط به ترازو می باشد. می توان با ترازو گوسفند را وزن کرد و به طور دقیق وزن آن را فهمید. اما وقتی ترازو در دسترس نباشد, باید بر اساس اطلاعات همین مقاله به صورت حدودی از ظاهر گوسفند, بره, گوساله و گاو بدانید که متوسط وزن دام زنده چقدر است. در این صورت از این نظر مشکلی وجود نخواهد داشت. نکته بسیار مهم است است که حتما باید از مراکز معتبر خرید دام زنده اقدام به تهیه و سفارش گوسفند زنده کنید. چرا که در این صورت دغدغه مربوط به وزن گوسفند و وزن بره را نخواهید داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.