دام زنده برای قربانی در تاسوعا و عاشورا

خرید دام برای قربانی تاسوعا و عاشورا

قربانی کردن گوسفند زنده در ایام محرم در روزهای تاسوعا و عاشورا یکی از مهمترین مراسمات است که بین مسلمانان بر برگزار می شود. البته در این دو روز که روز 9 و 10 محرم محسوب می شود، علاوه بر گوسفند، گاو گوساله زنده، شتر زنده و … را نیز قربانی می کنند. مردم عزیز ایران زمین و سایر مسلمانان در دنیا طبق عهدی که دارند هر ساله اقدام به خرید دام زنده برای قربانی در تاسوعا و عاشورا می کنند.

در این ایام برخی ها بجای قربانی مردم دام اقدام به پخش نذری اعم از حلیم، شله زرد، غذا و … می کنند. البته لازم است بدانید که افراد طبق عهدی که دارند هر کدام از این موارد را می توانند انتخاب کنند.

قربانی کردن دام زنده در ایام محرم

همان طور که گفته شد در این دو روز عزیز و گرامی نزد مردم افراد طبق اعتقادات و عهد چندین سال پیش خود اقدام به فعالیت های مختلفی می کنند. به عنوان مثال ممکن کسی سال ها پیش با خود عهد کرده در ایام محرم یعنی شامل تمام 10 روز، در یکی از این روزها نذری بدهد. هم اکنون در ایران در شهرهای شیعه نشین در این ایام اقدام به پخش نذری و همچنین قربانی کردن دام زنده می کنند. ذبح قربانی بیشتر در روز تاسوعا و عاشورای حسینی اتفاق می افتد. توجه داشته باشید انواع دام زنده مثل گوسفند، بره، گاو، گوساله، شتر و … قربانی می شوند.

قربانی در تاسوعا و عاشورا
قربانی در تاسوعا و عاشورا

در برخی شهرها طبق برنامه ریزی سالانه کسانی که قصد ذبح قربانی دارند، تمامی دام ها را در یک مکان جمع کرده و به یک مرکز مشخص تحویل می دهند. مرکز تحویل بعد از ذبح قربانی ها اقدام به پخش گوشت آن در بین مردم می کنند. برخی موارد هم اقدام به پختن غذا کرده و به مردم نهار و شام می دهند.

خرید گوسفند زنده برای قربانی کردن

در صورتی که قصد خرید گوسفند برای قربانی کردم در این ایام را دارید مجموعه گوسفند فروشی شیپ سیتی خدمات مربوط به عرضه انواع دام را در سراسر تهران و کرج ارائه می دهد. توجه داشته باشید که سایر دام ها همچون ( گاو ، گوساله ، گوسفند ، شتر ) در این مرکز عرضه معتبر شهرداری امکان خرید دارد. از این رو شما همشهریان عزیز و همراهان همیشگی شیپ سیتی می توانید یک الی دو روز قبل اقدام به سفارش دام کنید. بعد از سفارش در زمان و محل مشخص شده توسط شما دام زنده خریداری شده به شما تحویل داده می شود.

قیمت دام زنده در عاشورا

یکی از مهمترین نکات در دو روز آخر محرم مربوط به نرخ و قیمت گوسفند زنده روز می باشد. قیمت دام زنده ممکن است در نهم محرم (تاسوعا) و دهم محرم الحرام (عاشورا) کمی افزایش پیدا کند. همانطور که میدانید در این روزها درخواست خرید بسیار بالا می باشد. از این کلیه مراکز با قیمت مصوب اتحادیه اقدام به فروش دام می کنند. اکثر افراد برای خرید گوسفند، گاو، گوساله یا شتر و یا هر دام دیگری از چند روز قبل اقدام می کنند که بتوانند با قیمت مناسب تری خرید خود را انجام دهند.

قیمت روز گوسفند در عاشورا و حتی روز قبل آن یعنی تاسوعا در ساعات اولیه افزایش پیدا می کند. اما به مراتب در ساعات پایانی روز قیمت ها کمی کاهش پیدا می کند. یکی از دلایل گران شدن قیمت دام زنده در دو روز آخر محرم مربوط به کم بودن تعداد دام می باشد.

تاسوعا و عاشورا به چه معناست؟

ممکن است این سوال برای شما هم پیش آمده باشد. در پاسخ باید بدانید که کلمه تاسوعا از تسع گرفته شده و به عدد نه و نهم اشاره دارد. و کلمه عاشورا نیز از عشر گرفته شده که به معنای ده و دهم می باشد. برای همین منظور روز نهم محرم را تاسوعا و روز دهم محرم را عاشورا نامیده اند.

توجه داشته باشید اگر به صورت جزئی تر بخواهیم معنای این دو واژه را بررسی کنیم، علاوه بر اعداد معانی دیگری نیز دارد.

از آنجایی که حوادث مهم کربلا در این دو روز رخ داده است، این دو روز شامل نهم محرم الحرام و دهم محرم الحرام می باشد. این دو روز برای مسلمانان بخصوص شیعیان بسیار مهم و عزیز می باشد. به همین دلیل روز شهادت امام حسین علیه السلام را به عزاداری و سوگواری می پردازند.

مرکز خرید دام زنده بهداشتی در ماه محرم
مرکز خرید دام زنده بهداشتی در ماه محرم

دانستنی های قربانی کردن گوسفند

ما قبلا به چند مورد از دلایل قربانی کردن گوسفند پرداخته ایم. هر چند در مقاله ای مجزا در رابطه با دلیل قربانی و ذبح دام مفصل صحبت خواهیم کرد. یکی از مواردی که تمامی مسلمانان جهان چه شیعه و چه سنی اقدام به ذبح قربانی میکنند مربوط به عید قربان می باشد. مورد دیگر در رابطه با قربانی که درباره آن صحبت کردیم مربوط به عقیقه کردن گوسفند زنده برای نوزاد می باشد. و اما یکی از مهمترین مراسمات سال بین مسلمانان بخصوص شیعیان مربوط به ماه محرم الحرام می باشد. در دو روز آخر محرم که روز نهم تاسوعا و روز دهم عاشورا نامیده می شود مردم اقدام به قربانی کردن شتر زنده، گاو زنده، گوساله زنده، گوسفند و بره زنده می کنند.

توجه داشته باشید که دام زنده ای که قصد قربانی آنها را در تاسوعا و عاشورا داریم با نکات مهمی در رابطه با آنها اعم از سلام و سالم بودن دام و رعایت موارد مربوط به بهداشت به طور کامل رعایت شود. دام به هیچ عنوان نباید بیماری خاصی داشته باشد هر چند یک بیماری که زیاد اهمیتی هم نداشته باشد.

رعایت بهداشت قربانی دام زنده در تاسوعا و عاشورا

همه مردم و افرادی که قصد ذبح قربانی دارند باید بدانند که با این کار ممکن است مشکلات زیادی رخ دهد. همانطور که می دانید قربانی دام اعم از گاو و گوساله، شتر، گوسفند و … جلوی دسته های عزاداری امام حسین (ع) صورت می گیرد. ریختن خون در معابر عمومی ( خیابان و کوچه ) ممکن است سلامت مردم را به خطر بیندازد. دلیل این مورد وجود بیماری های واگیردار می باشد که بین انسان و حیوان رایج می باشند. به همین در شهرهای بزرگ و حتی کوچک بعد از ذبح قربانی در خیابان گروه هایی اقدام به شستن خیابان ها و کوچه می کنند تا خون ریخته شده دام ها پاک شود.

بالاتر اشاره کردیم که در برخی شهرها افراد دام ها خود را به مراکز مختلفی تحویل می دهند. بیشتر موارد تحویل کشتارگاه داده می شود و همانجا عمل ذبح صورت میگیرد. فرقی نمیکند بخواهید جلو دسته عزاداری اقدام به ذبح قربانی کنیم و یا گوسفند زنده را به کشتارگاه تحویل دهیم.

قربانی کردن گوسفند زنده در مراسم عزاداری و سوگواری تاسوعا و عاشورا
قربانی کردن گوسفند زنده در مراسم عزاداری و سوگواری تاسوعا و عاشورا

قربانی در تاسوعا و عاشورا در زمان بیماری

همه ما به خوبی می دانیم که در فصل های مختلفی از سال بیماری های مختلفی وجود دارند. برخی از این بیماری ها مربوط به یک بیماری می باشد که در بین دام زنده و انسان رایج می باشد. بدین شکل که انسان می تواند این بیماری را بگیرد. بیشتر این نوع بیماری ها واگیردار بوده و به دلیل ناقل بودن افراد بیمار برای شهروندان خطرساز می باشد. از این رو لازم است در زمان هایی که ویروس یا بیماری خاصی در شهر ها وجود دارد تمامی نکات مربوط به ذبح قربانی در ماه محرم الحرام را به طور کامل از نظر بهداشتی رعایت کنیم.

انواع دام هایی که امکان قربانی شدن دارند

در کشور ایران و حتی بسیاری کشورهای دیگر برای قربانی کردن در مراسمات مختلف گوسفند زنده را انتخاب می کنند. اما علاوه بر این نوع دام های دیگری هستند که می تواند برای قربانی از آنها استفاده کرد. به صورت کلی به بخواهیم به انواع آنها اشاره کنیم باید بگوییم که تمامی دام زنده ای که امکان قربانی شدن را دارند، می توان در روز تاسوعا و عاشورا قربانی کرد. برخی از این دام ها که بیشتر توسط شهروندان انتخاب می شوند عبارتند از:

گاو زنده برای تاسوعا و عاشورای حسینی

خرید گاو زنده برای قربانی کردن
خرید گاو زنده برای قربانی کردن

یکی از این نوع دام ها مربوط به گاو می باشد. بسیار از افراد هستند که شرایط لازم را برای قربانی کردن دام بزرگ در روزهای نهم و دهم محرم دارند. از این رو بجای خرید دام کوچک اقدم به خرید گاو زنده می کنند. گاو یکی از حیوانات اهلی قابل پرورش می باشد که در دین اسلام برای قربانی کردن آن هیچ مشکلی وجود ندارد.

گوساله زنده برای قربانی

به بچه گاو به اصطلاح گوساله گفته می شود. برخی دیگر از افراد هستند که دامی بین دام های کوچک و بزرگ را برای ذبح انتخاب می کنند. البته این مورد بستگی به شرایط افراد دارد که تا چه حدی بتواند در این راه دین خود را ادا کند. از این رو خرید گوساله زنده در این دو روز برای قربانی کردن امکان پذیر بوده و از نظر شرعی ذبح آن هیچ گونه مشکلی ندارد.

شتر زنده برای قربانی در ماه محرم

خرید شتر زنده برای تاسوعا و عاشورا
خرید شتر زنده برای تاسوعا و عاشورا

همانطور که میدانید شتر جزو دام بزرگ محسوب می شود. از آنجایی که شتر یکی از حیواناتی می باشد که در زمان های قدیم مورد استفاده قرار می گرفته افراد زیادی هستند که عهد کرده اند هر ساله آن را قربانی کنند. برای خرید شتر زنده جهت قربانی می توانی در روز قبل از تاسوعا یا عاشورا اقدام به سفارش و خرید کنید. شتر جزو حیوانات اهلی در زمان پیامبران و امام می باشد. از نظر دین اسلام و از نظر شرعی ذبح شتر به عنوان قربانی هیچ موردی نداشته و صحیح می باشد.

گوسفند زنده

گوسفند برای قربانی در عاشورا و تاسوعا
گوسفند برای قربانی در عاشورا و تاسوعا

رایج ترین نوع دام زنده برای قربانی در ایام مختلف همچون روز تاسوعا و عاشورای حسینی مربوط به گوسفند می باشد. اکثر افراد اقدام به خرید گوسفند زنده روز کرده و در روز نهم و دهم محرم الحرام اقدام به ذبح آن می کنند. بعد از ذبح قربانی و انجام موارد مربوط به قصابی ، اقدام به پخش گوشت گوسفند بین مردم می کنند. دین اسلام قربانی کردن گوسفند زنده را بدون مشکل دانسته و شما عزیزان می توانید این نوع دام را هم برای ذبح و ادای نذر انتخاب کنید.

خرید دام زنده سالم برای قربانی در تاسوعا و عاشورا

یکی از مهمترین سوالاتی که برای اکثر افراد پیش می آید مربوط به دام زنده سالم می باشد. اینکه چطور می توان از سلامت گوسفند، گاو، شتر، گوساله و … مطلع شد. درست که هر کسی دانش تشخیص سالم بودن دام را ندارد. اما برخی موارد ظاهری وجود دارند که نشان دهنده مساعد نبودن حال دام می باشد. از مهمترین این موارد می توان به آنها اشاره کرد ( اسهال، آب ریزش بینی، بی حال بودن، ریزش آب از چشم و … ) می باشد.

خرید دام زنده برای قربانی در تاسوعا و عاشورا باید حتما سالم باشد. از این رو شما همشهریان عزیز می توانید با مراجعه به مرکز خرید دام زنده معتبر در تهران و کرج و یا در شهر خود از خرید دام برای روز نهم و دهم محرم الحرام اطمینان داشته باشید. برخی از مراکز معتبر عرضه دام زنده دارای مجوز رسمی فعالیت می باشند، همچنین برخی از مجموعه دامپزشک مخصوص برای بررسی دام ها دارند. این مجموعه ها برای خرید گوسفند و بره ، گاو گوساله، شتر و هر دام زنده دیگری بسیار مناسب می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.