بررسی ارزش علوفه دام

بررسی کیفیت خوراک انواع دام

خوراک دام مهمترین بخش در نگهداری و پرورش دام زنده می باشد که باید توجه ویژه ای به آن داشت. همه دامداران به دنبال این هستند که بهترین و با کیفیت ترین علوفه و تغذیه را برای دام در نظر داشته باشند. در همین راستا مقالات و مطالب متعددی برای تهیه علوفه و مواد لازم برای تغذیه گوسفند زنده ارائه شده است، در این مقاله قصد داریم تا شما را با معیار های سنجش کیفیت خوراک دام آشنا سازیم.

کیفیت خوراک گوسفند

مهمترین بخش در دامداری و پرورش انواع دام اعم از گاو و گوساله زنده و گوسفند و بز و … نوع تغذیه و مواد خوراکی می باشد. اکثر بیماری های دامی بر اساس نوع تغذیه و موادی که دام از آنها تغذیه می کند بروز می کنند و می توان با استفاده از تغذیه مناسب و با کیفیت برای دام، از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری نمود و همچنین بسیاری از بیماری های دامی را نیز درمان نمود. در ادامه به بررسی موضوع تهیه خوراک با کیفیت برای دام می پردازیم.

تعیین کیفیت خوراک گوسفند زنده
تعیین کیفیت خوراک گوسفند زنده

تشخیص میزان کیفیت و کافی بودن مواد معدنی و ویتامینی و … در جیره غذایی باید در آزمایشگاه ها صورت بگیرد که امروزه بسیاری از شرکت ها و کارخانجات نسبت به تولید و فروش انواع جیره غذایی مناسب با ارزش غذایی بالا اقدام نموده اند اما امکان خرید این موارد برای بسیاری از دامداران میسر نیست و برخی ها نیز تمایل دارند تا به روش سنتی و مرسوم از قدیم جیره غذایی برای دام در نظر بگیرند.

از سوی دیگر امکان سنجش کیفیت خوراک برای هر دامداری از طریق آزمایش میسر نیست، بنابراین باید روش های دیگر و متنوع تری برای این امر در نظر داشت. روش های مختلفی برای تشخیص کیفیت و ارزیابی ارزش خوراک دام وجود دارد که در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم.

راه های کنترل کیفیت مواد خوراکی دام

همانطور که می دانید کمبود مواد لازم جهت رشد و نمو و پایداری دام در جیره غذایی می تواند سبب بروز بیماری ها و مشکلات مختلفی شود، از این رو در این بخش سعی داریم تا راه های ساده ای جهت ارزیابی کیفیت خوراک دام خدمت شما معرفی کنیم، تا از این طریق بتوانید خوراکی با کیفیت برای دام خود در نظر داشته باشید.

کنترل کیفیت خوراک دام با حس لامسه

لمس کردن خوراک دام اعم از کنسانتره و غلات و ذرت و جو و … می تواند ملاک خوبی برای تشخیص میزان کیفیت نوع تغذیه باشد. با استفاده از لمس کردن این موارد می توانید از اندازه و درشت بودن یا نبودن این موارد مطلع شوید و در صورت وجود مواردی ناهمگون و یا رطوبت از طریق لمس، به این موضوع پی ببرید.

کنترل کیفی خوراک گوسفند با حس بینایی

بررسی نوع و کیفیت انواع خوراک با استفاده از قدرت بینایی بسیار ساده و در عین حال کاربردی می باشد . شما می توانید با نگاه کردن و بررسی دقیق علوفه و خوراک مورد نظر، به میزان کیفیت پایین و کیفیت بالای جیره غذایی پی ببرید. برای مثال شما می توانید با استفاده از حس بینایی میزان قدرت غنی سازی کاه و یا اندازه علوفه و نوع علوفه و مواردی که از آن تشکیل شده همچون شبدر و یونجه و … را تشخیص بدهید. ناخالصی ها و مواد نا مرغوب در علوفه با استفاده از این حس بسیار زود آشکار خواهند شد.

تهیه جیره غذایی با کیفیت برای دام
تهیه جیره غذایی با کیفیت برای دام

ارزیابی نوع خوراک دام با حس بویایی

مواردی همچون ترشیدگی و کپک زدگی و وجود رطوبت در هر نوع ماده غذایی با استفاده از حس بویایی امکان پذیر است. دام ها در صورتی که علوفه با بوی بد را در تغذیه داشته باشند از خوردن آن به مقدار زیاد اجتناب می کنند و همان مقدار کم نیز زمینه بروز بیماری در دام را به وجود خواهد آورد. بنابراین بهتر است با استفاده از حس بویایی از وجود میکروب و باکتری و … در علوفه مطلع شوید.

بررسی کیفیت علوفه با حس چشایی

با استفاده از حس چشایی رد ارزیابی مواردی نظیر ذرت و سایر غلات و … می توانید کیفیت این موارد را تا حدی مورد بررسی قرار دهید. با استفاده از راه های معرفی شده خدمت شما عزیزان می توانید بررسی کیفیت خوراک دام را به صورت کامل انجام دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.