زخم دهان در گوسفند زنده

ایجاد زخم دهان در گوسفند و گاو

دلیل ایجاد زخم دهان در دام زنده اعم از گوسفند و بره ، گوساله و گاو موضوع مهم دیگری است که باید دامدارن به آن توجه کنند. در سری مقالات مربوط به آموزش پرورش گوسفند زنده قصد داریم شما را با یک بیماری رایج بین دام ها آشنا کنیم. اگه شما از قبل به شغل دامداری مشغول شده باشید حتما می دانید که بیماری زخم دهان به چه شکلی بوده است.

زخم شدن دهان گوسفند

همانطور که می دانید بیماری های زیادی وجود دارند که سبب تلف شدن دام زنده گوسفند و گاو می شوند. در این میان با مطالعه اطلاعات در رابطه با بیماری دام می توانید نکات مهم در رابطه با بیماری و ویروس ها یاد بگیرید که بتوانید در شرایط مختلف بیماری را از گوسفند دور کنید. هر چند که در صورت دسترسی به دامپزشک بهتر از با متخصص این زمینه در ارتباط باشید.

تب برفکی و زخم دهان در گاو و گوساله
تب برفکی و زخم دهان در گاو و گوساله

دلیل به وجود آمدن زخم دهان دام

دلایل بسیاری وجود دارد که سبب می شود دام ها دچار بیماری های مختلفی شوند. در رابطه با دلیل زخم دهان در گوسفند لازم است بدانید یکی از موارد مهم ممکن است به کمبود ویتامین آ و ویتامین سی باشد. دامداران لازم است برای جلوگیری از کم شدن ویتامین های A و C هر چند وقت یکبار مولتی ویتامین لازم را به بدن گوسفند تزریق کنند. با این کار توانایی بدنی و سیستم ایمنی دام زنده قوی شده و از نفوذ بیماری و ویروس جلوگیری می کند.

علاوه بر کم بود ویتامین دلایل دیگری هم وجود دارند که سبب زخم دهان می شوند. یکی از این موارد مسمومیت دام با اوره می باشد. این دلیل نیز جزو یکی از دلایل اصلی زخم دهان محسوب می شود. بیمار دیگری نیز وجود دارد که به آن تب برفکی در گوسفند و سایر دام ها گفته می شود. گاهی مشاهده می شود که زخم دهان همراه با تب برفکی رخ می دهد، در صورت مشاهده این مورد حتما با دامپزشک تماس گرفته و اقدام به برطرف کردن مشکل دام کنید.

ایجاد زخم دهان و تب برفکی در دام
ایجاد زخم دهان و تب برفکی در دام

دلیل زخم دهان در تب برفکی

بالاتر به موضوع تب برفکی اشاره کردیم. یکی از بیماری های رایج و حتی خطرناک در بین دام ها مربوط به همین موضوع است. لازم است به ذکر است که تب برفکی یک بیماری مشترک بین انسان ها و دام ها می باشد. دلایلی که در رابطه با این موضوع وجود دارد مربوط به زخم دهان گوسفند می باشد. حتی گاهی این زخم در دهان گوسفند و گاو به قدری عمیق می شود که ممکن است حیوان نتواند آن را تحمل کرده و تلف شود. نکته حائز اهمیت این است که زخم دهان در تب برفکی با وزیکول های ایجاد می شود.

در صورتی که هر چه سریع تر اقدام به مداوای دام نکنید به مرور این بیماری و ویروس به سم و قسمت مربوط به پستان گوسفند انتقال پیدا می کند. این امر در صورت برطرف نشدن باعث خواهد شد گله شما درگیر این بیماری شده و شرایط را برای شما سخت تر کند.

لازم است در هنگام خرید گوسفند زنده روز برای کشتار و قربانی و یا حتی برای پرورش و پرواربندی به این نکات دقت داشته باشید.

نحوه درمان زخم دهان

در صورتی که دامداران عزیز متوجه زخم دهان در دام و گله خود شدید بلافاصله باید اقدامات لازم را برای درمان زخم شروع کنید. در حال حاضر برخی افراد هستند که با استفاده روش های نادرست و یا روش درست بدون هماهنگی با دامپزشک اقدام به درمان می کنند. روش هایی که افراد زیادی از آن استفاده می کنند، استفاده از بنزین ، روغن سوخته و برخی موارد دیگر مربوط به همین زمینه.

توجه داشته باشید بعد از شناسایی بیماری زخم دهان هر چه سریع تر با دامپزشک ارتباط برقرار کرده و با همکاری و مشورت متخصص همراه با داروی های تجویز شده به درمان و مداوای دام ها بپردازید.

درمان زخم دهان دام زنده
درمان زخم دهان دام زنده

کاهش وزن در زمان بیماری زخم دهان

مطمئنا دامداران می دانند که اگر گوسفند زنده دچار زخم دهان شود خورد مواد غذایی برای آن سخت خواهد بود. به صورتی که گوسفند، بره، گاو یا گوساله هنگام خوردن علوفه بسیار اذیت شده و تمایل زیادی به خوردن ندارد. این امر سبب می شود که در بازه زمانی نه چندان طولانی وزن گوسفند زنده کاهش پیدا کند. پیشنهاد می کنیم در صورتی که یک گوسفند یا گاو دچار این بیماری شد قبل از انتقال به سایر دام ها اقدام به درمان کنید.

راهکارهای جلوگیری از زخم دهان

در رابطه با نحوه جلوگیری از بیماری زخم دهان در گوسفندان و هر دام زنده دیگری باید بدانید که یکی از روش ها قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن حیوان می باشد. با تزریق ویتامین A و C که بالاتر هم اشاره کردیم، می توانید توانایی بدنی دام را بالا برده و با این کار سبب خواهد شد که دام های شما به سختی دچار این بیماری شوند.

دلیل زخم دهان در گوسفند و گاو اکثر مواقع که از دامداران سوال می کنیم، عدم بررسی دهان دام می باشد. لازم است هر چند روز یکبار و حتی در شرایط مشکوک شدن به بیماری هر روز باید دهان گوسفندان را بررسی کنید. با رعایت این نکات تا جای ممکن می توانید از بروز انواع بیماری زخم دهان و تب برفکی جلوگیری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.