گوسفندان نژاد کرمانی

گوسفند نژاد کرمانی، دام مناسب برای خرید

گوسفند نژاد کرمانی یکی از گوسفندان پشمی-گوشتی می باشد که به دلیل کیفیت بالا در تولید گوشت و پشم بسیار معروف و مشهور می باشد. به گونه ای که در میان گوسفندان با خصوصیات مشترک برای زندگی در منطقه خاصی، اگر گوسفند کرمانی در میان آنها باشد بدون شک دامداران نسبت به خرید گوسفند زنده کرمانی اقدام خواهند کرد.

دام کرمانی بنا به داشتن ویژگی ها و مزیت های متعددی که دارد، با جمعیت بالایی در بسیاری از مناطق ایران نگهداری می شود. بازدهی بالای این نوع برای دامداران سبب شده است تا هر دامداری تعداد قابل توجهی از این دام ها را برای پرورش در نظر داشته باشد. در ادامه اطلاعات کامل و جامعی در رابطه با این نژاد گوسفند ایرانی خدمت شما عزیزان ارائه می دهیم.

گوسفند کرمانی

کیفیت بالای تولید گوشت و بازدهی میزان بالای گوشت در صورت ذبح در گوسفند کرمانی در کنار تولید پشم با کیفیت و غنی که در مصارف مختلف کاربرد دارد، سبب شده است تا این دام به عنوان یکی از سودآور ترین نژاد ها شناخته شود که می تواند در زمینه های مختلف سودآوری مناسبی برای دامدار داشته باشد. گوسفندان کرمانی می توانند در مدت زمان کوتاهی وزن مناسبی به خود بگیرند از این رو به عنوان گوسفندان گوشتی شناخته می شوند که در صورت ذبح نیز گوشت با کیفیت و به مقدار زیاد و عاری از چربی زیادی داشته باشند.

قیمت گوسفند کرمانی

همانطور که می دانید انواع دام زنده در ایران بر اساس خصوصیات مختلفی نامگذاری می شوند که بخش عمده این نامگذاری نیز مربوط به منطقه زیست و خاستگاه اصلی گوسفندان می باشد. در همین رابطه اکثر نژاد های موجود با نام منطقه و محیط زندگی نامگذاری می شوند. گوسفند کرمانی نیز همانطور که مشخص است یکی از نژاد های مربوط به شهر های کرمان می باشد که زیست بوم اصلی و خاستگاه آن نیز همین مناطق می باشد.

زیست بوم

زیست بوم اصلی این نژاد را می توان کرمان و نواحی اطراف هو شهر هایی همچون کهنوج، جیرفت، شهر بابک و سیرجان و … دانست. پرورش و نگهداری از این نژاد در روستا ها و دشت ها و مناطق این شهر ها انجام می گیرد. جمعیت کل این نژاد در مناطق مختلف را می توان در حدود 2 میلیون راس دانست که بخش اعظم آن در مناطق ذکر شده متمرکز است. علاوه بر این مناطق، در سایر نقاطی که دارای آب و هوای مشابه با مناطق ذکر شده، نیز می توان این نوع دام را مشاهده کرد. 

ویژگی های ظاهری

گوسفندان کرمانی دارای پوست و پشمی به رنگ نخودی هستند که با توجه به این رنگ محبوب و همچنین کیفیت بالا، پشم این نژاد در صنایع مختلفی به کار گرفته می شود. قدرت رنگ پذیری بالای پشم این نژاد سبب شده است تا در صنایع قالی بافی و ریسندگی و … نیز کاربرد زیادی داشته باشد. رنگ پشم این گوسفندان نیز حتی سازگار با محیط می باشد که نور کمتری را به خود جذب می نماید. مناطق نگهداری این دام مناطق گرم و خشکی نیز می باشد که این نژاد سازگار با زیست در این مناطق می باشد.

خرید گوسفند کرمانی

خصوصیات بدنی

تیپ بدنی گرد و مقداری کشیده جزو خصوصیات بدنی این دام می باشد. حالت خمیده مفصل خرگوشی در کنار گردن عضلانی و چشم های ریز و کوچک ویژگی هایی است که می توان برای این دام در نظر گرفت. رنگ سفید و نخودی در این نژاد بسیار دیده می شود و در قسمت هایی همچون اطراف چشم و دست و پا ها و پوزه نیز لکه هایی به رنگ مشکی ممکن است وجود داشته باشد. دست و پای بلند و قدرتمند این نژاد این امکان را به آنها می دهد تا مسافت های طولانی و ناهمواری را طی کنند.

وزن

وزن گوسفنده زنده کرمانی در هنگام بلوغ برای جنس نر 48 الی 55 کیلوگرم و وزن میش کرمانی نیز در حدود 45 الی 50 کیلوگرم است. وزن بره کرمانی در هنگام تولد برای جنس نر حدود 3 کیلوگرم و برای جنس ماده نیز حدود 2.5 کیلوگرم است. میزان تولید پشم مرغوب نیز به طور متوسط در سال 1.8 الی 2 کیلوگرم است.

بره زایی و اصلاح نژاد

خرید بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا در ایران بسیار مورد اهمیت می باشد. چرا که در صورت در اختیار داشتن چنین نژاد هایی، دامدار در هر بار زایش دام می تواند بجای یک بره، دو یا چندین بره را در اختیار داشته باشد. نگهداری از چنین دام هایی نیز هزینه های برابری با سایر دام ها که تک قلوزا هستند، دارد. گوسفندان کرمانی اکثرا تک قلو زا هستند و در موارد اندکی موفق به دو قلوزایی می شوند. با این حال در سال های اخیر برنامه های مناسبی جهت اصلاح نژاد در راستای افزایش بازدهی از نظر بره زایی برای این نوع دام در نظر گرفته شده است. 

گوسفنده نژاد کرمانی را می توان یکی از نژاد های پر بازده دام ایرانی معرفی کرد، که می تواند در زمینه های مختلف همچون تولید پشم و گوشت با کیفیت بسیار سودآور باشد. جهت خرید این نوع دام برای کشتار و ذبح می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان مجموعه شیپ سیتی در ارتباط باشید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.