نکات مهم خرید گوسفند

نکات مهم هنگام خرید گوسفند

نکات مهم هنگام خرید گوسفند از مطالب و مقالات بسیار باارزشی می‌باشد، که دامداران و افراد علاقه‌مند به دامداری می‌توانند با مطالعه آن اطلاعات بسیار جامعی را به دست بیاورند. شما عزیزان باید قبل از خرید هرگونه نژاد دام و گوسفند زنده نکات و اصولی را مورد توجه داشته باشید، تا با رعایت آنها بتوانید در کار و فعالیت خود به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید. به این خاطر در این بخش از سایت شیپ سیتی برای آشنایی بیشتر دامداران به بررسی موضوع نکاتی درباره خرید دام خواهیم پرداخت. تا از این طریق بتوانید بدون مشکل به خرید بهترین و سالم‌ترین نژاد گوسفند بپردازید.

نکات مهمی برای خرید دام

در زمان گذشته خرید انواع نژاد دام و گوسفند از سختی زیادی برخوردار نبود، و افراد با مراجعه به مراکز فروش دام زنده به خرید انواع گوسفند می‌پرداختند. در گذشته به دلیل میزان پایین بودن تقاضای خرید دام و همچنین قیمت پایین ان مردم توجه زیادی به سلامت ظاهری و بهداشتی آنها نمی‌کردند. اما در حال حاضر به خاطر اینکه قیمت انواع نژاد گوسفند افزایش داشته است، افراد با احتیاط و وسواس بسیار زیادی به خرید انواع دام زنده خواهند پرداخت. تا در صورت بروز مشکل و بیماری در دام آنها متحمل ضرر زیادی نشوند.

نکات مهم خرید گوسفند
نکات مهم خرید گوسفند

به این دلایل شما باید قبل از خرید هر نوع دام و حیوانی فاکتورهای بسیار مهمی را مدنظر داشته باشید. تا بر اساس این فاکتورها به خرید بهترین و زیباترین گوسفند، که از نظر بدنی نیز سالم و بهداشتی می‌باشد بپردازید. زمانیکه ما بتوانید گوسفند و دام سالم را تهیه کنید می‌توانید سالیان زیادی از خود حیوان و فرآورده‌های آنها استفاده کنید.

چرا باید در هنگام خرید دام زنده دقت کنیم

امروزه نژادهای مختلفی از گوسفندان وجود دارند که هر کدام از آنها دارای خصوصیات و ویژگی‌های ظاهری بسیار خاصی می‌باشند. همچنین با وجود بیماری‌های مختلف موجود در دام میزان تلفات و مرگ و میر در حیوانات بسیار زیاد می‌باشد. به این دلایل شما باید بر اساس اهداف خود از دامداری و همچنین با داشتن اطلاعات کافی در مورد انواع دام، دست به خرید و تهیه آنها بزنید. زیرا با این کار شما به خرید بهترین گوسفند از نظر سلامت بدنی و ظاهری خواهید پرداخت، و دچار ضررهای بسیار زیاد نیز در دامداری نخواهید شد.

نکات اصولی که هنگام خرید گوسفند باید به آنها توجه داشت

فاکتورها و نکات بسیار زیادی در رابطه با خرید انواع گوسفندان وجود دارد، که دامداران باید موقع خرید به آنها توجه کنند. به این دلیل ما در ادامه چند نکته بسیار مهم و اساسی در راستای تهیه دام را به شما معرفی می‌کنیم. تا شما بر اساس این نکات بتوانید در هنگام خرید حیوان با دقت بیشتری برخورد کنید، و از خرید و تهیه دام مریض و ضعیف بپرهیزید. به این خاطر در ادامه به صورت اختصاصی به معرفی چند نکته بسیار مهم خواهیم پرداخت.

  • شما در ابتدا باید پلاک گوسفند که مورد تایید وزارت بهداشت و پلاک سلامت می‌باشد، را بررسی کنید. تا از سلامت بودن دام مورد نظر خود خاطر جمع شوید
  • نکته‌ای دیگری که باید به ان توجه داشته باشد، درک این مسئله می‌باشد که گوسفند زنده همواره دچار نشخوار است. به این دلیل شما باید به این نکته بسیار توجه کنید
  • چشم‌های گوسفند نباید به هیچ وجه کدر باشند، زیرا چشم گوسفند سالم و قوی همواره شفاف و براق هستند
  • شما باید دهان و بینی گوسفند را چک کنید، زیرا با این کار از خرابی دندان دام و همچنین وجود ترشحات غیر معمول با خبر خواهید شد
  • در مرحله دیگر شما باید پشم گوسفند را در بین انگشتان خود قرار دهید و به سمت بالا بکشید. اگر پشم به راحتی از پوست دام جدا شد، این امر نشان دهنده مریض بودن گوسفند زنده می‌باشد
  • در هنگام ذبح دام نیز، باید به شفاف بودن جگر آن که نشان دهنده سلامت گوسفند می‌باشد در وهله اول توجه کنید
رعایت نکات مهم هنگام خرید گوسفند و بره
رعایت نکات مهم هنگام خرید گوسفند و بره

انتخاب نژاد مناسب و اصیل در هنگام خرید دام

شما باید قبل از خرید هر نوع امی ابتدا هدف خود را از پرورش و نگهداری دام مشخص کنی، و بر اساس آن به تهیه انواع نزاد مختلف گوسفند زنده بپردازید. به این صورت اگر به نبال ذبح دام و فروش گوسفند هستید می‌توانید از نژادهای گوشتی و چند قلوزا استفاده کنید، و در مدت زمان بسیار کمی به نتایج دلخواه و سود قابل توجه دست پیدا کنید. و یا اگر به نبال استفاده از سایر محصولات گوسفندان می‌باشد، خواهید توانست از نژادهای دیگر نیز استفاده کنید. اما شما در این بین باید به شرایط آب و هوایی منطقه خود و همچنین شرایط سازگار با نزاد مد نظر خود توجه داشته باشید تا با مشکلات خاصی روبرو نشوید.

نحوه صحیح ذبح گوسفندان

بعضی از افراد گوسفندان را برای حاجت نظر خود و ذبح در ایام و مراسمات مذهبی تهیه می‌کنند. به این دلیل اطلاع داشتن از ذبح صحیح گوسفندان برای این افراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. به این دلیل ما به صورت جزئی به بررسی دقیق‌تر این مسئله نیز خواهیم پرداخت.

ذبح اسلامی یکی از اصولی است که کشورهای اسلامی در جهان باید به ان پایبند باشند. به این صورت که عمل ذبح باید توسط یک فرد بالغ و مسلمان صورت بگیرد. همچنین باید در ابتدای ذبح به دام آب داد، ان را رو به قبله گذاشت و با یک چاقوی تیز گردن او را زد تا دام زیاد دچار عذاب و درد شود. در این بین شما باید نکات بهداشتی را نیز رعایت کنید، تا گوشت در ارتباط با خارج کثیف نشود. به این منظور شما باید در مراکز بهداشتی به ذبح حیوان ود بپردازید، تا از سلامت و بهداشت گوشت مصرفی خود مطمئن شوید.

چگونه گوسفند زنده بخریم؟
چگونه گوسفند زنده بخریم؟

نکات مهم در رابطه با جابجایی گوسفند بعد از خرید

بعد از اینکه شما یک گوسفند یا یک گله را خریداری کردید، باید آنان را از یک جا به جایی دیگر منتقل کنید. البته این کار نیازمند نکات و قواعد بسیار خاصی می‌باشد تا شما بدون اینکه به دام آسیبی وارد کنید آن را منتقل کنید. به این دلیل در ادامه نکاتی را درباره جابجایی و انتقال گوسفند در اختیار شما قرار خواهیم داد. تا شما اطلاعات بیشتری در این باره داشته باشید.

  • در مرحله اول بهتر است قبل از سوار کردن حیوان، ماشین را به خوبی ضد عفونی کنید، تا دام دچار بیماری نشود
  • اگر مسیر شما بسیار طولانی می‌باشد مقدار آب و علوفه داخل ماشین قرار دهید، تا گوسفندان بتوانند چرا کنند
  • نباید با سرعت بسیار زیاد حکت کرد و ایجاد سر و صدا کرد، چون استرس می‌تواند باعث بیماری و کاهش وزن دام شود
  • شما نباید گوسفند را به صورت خوابید بر روی شکم داخل ماشین قرار دهید، زیرا با تکان‌های متوالی ممکن است که شکم گوسفند از داخل دچار پارگی شود

در این مطلب نکات مهم هنگام خریدن گوسفند ما به ارائه اطلاعات جامعی درباره این موضوع پرداختیم. تا با ارائه این مقاله بتوانیم دامداران عزیز و همچنین کسانی که به دنبال ذبح گوسفند هستند را راهنمایی کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.