بز مورسیا و مورسیانا گرانادا

بز نژاد مورسیانا گرانادا

آشنایی بیشتر با بز نژاد مورسیانا گرانادا یکی دیگر از عناوین مطالب بسیار تخصصی ما می‌باشد، که برای بالا بردن اطلاعات دامداران و علاقمندان به پرورش و خرید بز زنده به ارائه آن خواهیم پرداخت. در جهان انواع نژاد گوسفند و بز وجود دارد که هرکدام از آنها دارای ویژگی‌ها و خصوصیات خاصی هستند، که این خصوصیات آنان را از سایر نژادها متمایز کرده است. این نژاد بز نیز به عنوان یکی از بهترین و برترین نژاد انواع بز در جهان شناخته می‌شود، که دارای ویژگی‌های بسیار خاصی می‌باشد. به این دلیل ما در این بخش از سایت شیپ سیتی به بررسی و تحلیل بیشتر این نژاد می‌پردازیم.

معرفی بز مورسیانا گرانادا Murciana Granada

بزها به عنوان یکی از انواع سم داران اهلی شناخته می‌شوند، که دارای خصوصیات و ظاهری کاملا متفاوت با نژادهای دیگر گوسفند و دام هستند. البته در این بین بزها از نژاد و گونه‌های بسیار متنوع و زیادی تشکیل شده‌اند، که هر کدام از آنها دارای خصوصیات مخصوص به خود می‌باشند. بزها اغلب دارای شیر زیاد و با کیفیتی هستند به این خاطر بیشتر دامداران برای استفاده از شیر آنها به پرورش و نگهداری این نوع دام می‌پردازند. در این بین بز مورسیانا گرانادا یکی از اصیل‌ترین نژادهای بز در سراسر جهان شناخته می‌شود.

این نوع بز اصیل دارای خصوصیات ظاهری بسیار زیبا می‌باشد، که باعث تمایز آن از سایر نژادهای بز شده است. همچنین بدن براق و کشیده و متوسط آن باعث شده این نژاد به عنوان یکی از زیباترین بزهای جهان شناخته شود. تولید شیر در این نوع دام بسیار بالا است و همین امر باعث شده تا دامداران کشور اسپانیا بیشتر به پرورش این نوع بز بپردازند.

زیستگاه

بز مورسیانا گرانادا یکی از نژادهای اصیل بز در جهان شناخته می‌شود. این نوع بز در قرن 16 در کشور اسپانیا و در مناطقی همچون آمریکای لاتین، موسیا، آلمریا و گراناتای اسپانیا نگهداری و پرورش داده می‌شود. و دلیل عمده پرورش این نوع دام به خاطر تولید بالای شیر توسط این نوع بز بوده است. اما با گذر زمان و در قرن 19 میلادی امریکایی‌ها به دلیل زیبایی و مقاومت بالای این نوع نژاد به پرورش این نوع بز در کشور خود پرداختند.

ویژگی‌های بدنی

این نژاد بز دارای ویژگی‌های ظاهری بسیار زیبا و خاصی می‌باشد. به این صورت که بدن این بز بسیار براق و صاف می‌باشد که این امر بر زیبایی این نوع دام بسیار تاثیر گذاشته است. از نظر طیف رنگی مو و پشم آنها نیز اغلب به رنگ مشکی یا قهوه‌ای ماهونی است و بزهای سفید رنگ در این نوع نژاد اصلا وجود ندارد. بز مورسیانا از نظر اندام و هیکل دارای بدنی متوسط می‌باشد، به این صورت که قد بز نر این نژاد 76 سانتی متر و قد بز ماده آن حدود 70 سانتی متر می‌باشد.

ویژگی های ظاهری

تمامی رنگ بدن مانند سر، گوش و دست و پای این نوع بز با رنگ بدن آنها مطابقت دارد و چند رنگی در این نوع نژاد وجود ندارد. همچنین گوش‌های آنها حالتی لوله مانند و ایستاده دارند، که با سایر نژادها متفاوت است. این نوع دام نیز دارای شاخ می‌باشند که دامداران اغلب در 3 هفتگی برای جلوگیری از رشد آنها به چیدن شاخ‌ها می‌پردازند. دست و پای این بز دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی می‌باشد، که این عامل باعث شده تا آنان در هر مسیر و مکان سختی به راحتی حرکت کنند. همچنین پستان‌های این نژاد در موقعیت بسیار خوبی قرار گرفته است که دامداران می‌توانند به راحتی به دوشیدن آنها مشغول شوند.

وزن بز اصیل مورسیانا گرانادا

این نوع دام اغلب دارای اندازه و هیکل متوسطی هستند و همین امر نیز باعث شده که با وزن سبک خود بتوانند در مسیرهای سخت و صعب‌العبور حرکت کنند. البته در این بین متوسط وزن بز نر این نوع حدود 50 الی 60 کیلوگرم و متوسط وزن بز ماده این نوع دام حدود 40 الی 50 کیلوگرم می‌باشد. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که شما با ذبح این نوع دام حدود 25 الی 30 کیلوگرم گوشت بسیار با کیفیت و بدون چربی می‌توانید به دست بیاورید که این مقدار در مقایسه با وزن متوسط گوسفند زنده نیز مناسب است.

ویژگی رفتاری

از نظر ویژگی رفتاری بز مورسیانا باید این گونه گفت که از نظر رفتاری آنها حیواناتی بسیار آرام، مهربان و خوش رفتار هستند. به این گونه که بیشتر افراد به خاطر آرام بودن این نوع بز، آنها را به عنوان حیوان خانگی در خانه خود نگهداری می‌کنند. از نظر شرایط زندگی این گونه نیز باید گفت که این نوع نژاد اصیل بز بسیار مقاوم هستند، و می‌توانند خود را با هر نوع شرایط آب و هوایی سازگار کنند.

اما نکته بسیار قابل توجهی که شما باید به آن توجه داشته باشید این مسئله می‌باشد، که این نوع بز در شرایط آب و هوایی گرم و نیمه خشک می‌تواند بیشترین بازدهی را از خود به جای بگذارد. این بز به راحتی می‌تواند در میان سایر دام‌ها خود را سازگار کند و بدون مشکل به زندگی بپردازد، اما آنها هیچ وقت اجازه نمی‌دهند تا حیوانات دیگر به قلمرو آنها وارد شوند.

تولید مثل

در بین سایر نژادهای بز در جهان نژاد مورسیانا گرانادا یکی از نوع دام‌هایی می‌باشد که خیلی زود به بلوغ جنسی می‌رسد. به این صورت که بز ماده در حدود 5 الی 15 ماهگی و بز نر این نوع نژاد در حدود 3 الی 15 ماهگی به بلوغ جنسی می‌رسند. که در این زمان دامداران آنها را تا زمان جفتگیری از یکدیگر جدا می‌کنند. همچنین بز نر نژاد مورسیانا در 1 سالگی و همچنین بز ماده این نژاد در 18 ماهگی آماده جفتگیری خواهند شد. همچنین بزهای ماده می‌توانند در هر دوره زایمان دو بزغاله سالم به دنیا بیاورند. که زمان آبستنی آنها چیزی در حدود 144 روز تا 155 روز می‌باشد، که بعد از زایمان شما در دوره 210 روزه می‌توانید آنها را بدوشید.

تولید شیر نژاد اصیل مورسیانا گرانادا

یکی از ویژگی‌های بسیار عالی این نوع دام که باعث محبوبیت آنها در بین دامداران شده، میزان تولید شیر توسط آنها می‌باشد. به این صورت که کیفیت شیر تولید این نوع بز بسیار بالا می‌باشد، که میزان چربی آن حدود 5 درصد و میزان پروتئین موجود در ان حدود 3 درصد می‌باشد. این نوع بز قادر می‌باشد در طول روز 2 الی 3 کیلوگرم شیر تولید کند، که میانگین آن حدود 500 الی 1000 لیتر شیر در سال می‌باشد. همچنین موقعیت بسیار خوب قرار گیری پستان این بز باعث شده تا دامداران بدون مشکل بتوانند به دوشیدن آن مشغول شوند.

نقش تغذیه در پرورش این نوع بز

همانطور که بدن انسان برای رشد نیازمند انواع پروتئین و مواد معدنی می‌باشد، بدن دام و حیوانات دیگر نیز این گونه می‌باشد. به این خاطر شما برای تغذیه این نوع بز که می‌تواند در طول یک روز مقدار زیادی شیر تولید کند، باید یک جیره مناسب در نظر داشته باشید. به این صورت که این جیره بتواند تمامی پروتئین و مواد معدنی لازم برای رشد و تولید شیر را برای گوسفند و بز تامین کند. به این صورت غلاتی همچون گندم، جو، سیب زمینی، ذرت، نخود و چاودار و کاه و کلش غنی شده به عنوان یکی از منابع غذایی بسیار با کیفیت برای این نوع بز شناخته می‌شوند، که پروتئین و کربوهیدرات لازم برای بدن این نوع دام را فراهم می‌کنند.

اهمیت تغذیه برای این دام زنده

شما برای بالا بردن کیفیت شیر و محصولات لبنی این نوع نژاد بز باید بتوانید بهترین خوراک و تغذیه ممکن را برای آنها به ارمغان بیاورید. زیرا با تغذیه با کیفیت به این نوع دام علاوه بر بالا بردن کیفیت شیر آن شما می‌توانید مقدار بیشتری شیر از این نوع بز به دست بیاورید.

در مطلب بز نژاد مورسیانا گرانادا به صورت دقیق و اختصاصی تمامی خصوصیات ظاهری و بدنی این دام را مورد بررسی قرار دادیم. تا دامداران عزیزی که علاقمند به نگهداری و پرورش این نوع بز هستند، بیشتر با آنها آشنا شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.