پرورش بز

امکانات مورد نیاز برای پرورش بز

امکانات مورد نیاز برای پرورش بز نیز همچون سایر دام‌ها همچون گوسفند زنده و گاو و … موارد مشترکی می‌باشد که هر دامداری باید این موارد را در اختیار داشته باشد. در این مقاله برای آن دسته از عزیزانی که قصد خرید بز زنده و پرورش و نگهداری از این دام برای بهره وری از شیر و لبنیات و … به معرفی مواردی می‌پردازیم که برای پرورش بز به آنها نیاز پیدا خواهند کرد.

برای پرورش بز چه امکاناتی لازم است؟

شاید تا کنون دید شما به پرورش دام زنده تنها منحصر به گوسفند زنده و گاو و گوساله زنده بوده است، اما باید بدانید که بز‌ها نیز جزو دام‌های پر بازده و سوددهی هستند که پرورش آنها می‌تواند سود و منافع زیادی را برای دامداران به ارمغان بیاورد. اکثر بز‌ها در نژاد‌های مختلف قابلیت شیردهی بالا و زیست در مناطق مختلف و خوردن هر نوع علوفه و گیاهی را دارند که این موارد در کنار قابلیت چند قلوزایی در بیشتر بز‌ها سبب شده است تا دامداران زیادی به پرورش بز بپردازند.

نگهداری از بز
نگهداری از بز

بز‌ها نیز همچون گوسفندان برای زیست و بازدهی نیازمند خدمت هستند و باید مواردی نظیر بهداشت و تغذیه و دارو و … را برای پرورش آنها در نظر داشت تا همواره گله‌ای سالم و پر بازده داشته باشید. در همین راستا در ادامه به بررسی امکانات لازم جهت پرورش بز می‌پردازیم تا در صورت تمایل به پرورش بز، این موارد را تهیه نمایید.

آخور مناسب

ساخت و طراحی آخور مناسب به دو صورت ثابت و متحرک یکی از ابتدایی‌ترین مواردی است که باید برای پرورش این دام در نظر داشته باشید. آخور‌ با موارد مختلفی از جمله آهن، گالوانیزه، سنگ و چوب و سیمان و … درست می‌شود. استاندارد ساخت آخور 15 الی 25 سانتی متر مرتفع تر نسبت به زمین می‌باشد که این مقدار می‌تواند نسبت به جثه و اندازه دام متفاوت باشد. با توجه به اینکه بز‌ها تمایل دارند به ارتفاعات بروند بنابراین باید آخور به گونه‌ای باشد که سبب گیر افتادن بز در آخور نشود.

آبشخور

تهیه آب برای دام یکی از ابتدایی‌ترین مواردی است که باید توجه ویژه‌ای به آن داشت، به خصوص برای پرورش بز که آب بیشتری نسبت به سایر دام‌ها مصرف می‌کنند. در نظر داشتن آبشخور‌های ثابت و متحرک برای آب خوردن باید مد نظر دامدار باشد. با توجه به اینکه مکان آب خوردن بز نسبت به مکان علوفه خوردن متغیر باشد بنابراین همچون آخور باید آبشخور به دو صورت متحرک و ثابت باشد. هر بز به صورت متوسط روزانه بین 5 الی 10 لیتر آب نیاز دارد.

با توجه به اینکه بسیاری از بیماری‌ها از طریق آب آلوده به دام سرایت می‌کند بنابراین باید در کف آبشخور‌ سوراخ‌هایی برای تخلیه آب هر چند وقت یکبار وجود داشته باشد تا امکان تعویض آب وجود داشته باشد و دام آب بهداشتی و سالم مصرف نماید.

پیشنهاد میکنیم بخوانید : بز نژاد مورسیانا گرانادا

وسیله وزن گیری

با توجه به اینکه باید هر چند وقت یکبار نسبت به وزن گرفتن بز‌ها جهت بررسی رشد و یا افت وزن آنها اقدام نمایید، بنابراین در نظر داشتن وسیله مناسب برای وزن گیری از جمله ابتدایی‌ترین موارد برای پرورش بز می‌باشد.

موارد لازم برای نگهداری بز
موارد لازم برای نگهداری بز

دستگاه علوفه خرد کن

با توجه به تنوع غذایی موجود برای انواع دام از جمله بز، این علوفه باید تکه تکه شوند به صورتی که دام بتواند به راحتی علوفه را ببلعد و مشکلی در بلع و هضم آن نداشته باشد.برای این کار شما به یک دستگاه علوفه خرد کن نیاز دارید که به دو صورت دستگاه دستی و دستگاه برقی وجود دارد.

آسیاب

با توجه به اهمیت غلات همچون گندم و جو در پرورش انواع دام همچون گوسفند زنده و بز و … باید دستگاهی برای خرد کردن و آسیاب کردن این غلات داشته باشید. چرا که غلاتی مانند جو در صورت خرد شدن تاثیر بیشتری در تغذیه و رشد دام دارند.

مکانی برای شستشو دام

وجود مکانی برای ضد عفونی کردن و تمیز کردن دام‌ها هر چند وقت یکبار لازم و ضروری است. حمام ضد انگل یکی از مواردی است که باید برای دام در نظر داشت تا عاری از هر گونه کنه و عوامل خارجی بیماری زا شود.

شیردوشی

با توجه به اینکه اکثر دامداران برای استفاده از شیر زیاد بز و فروش آن و یا تبدیل به لبنیات این دام را پرورش می‌دهند، بنابراین باید نسبت به تهیه دستگاه شیر دوشی دام سبک اقدام نمایند. در بسیاری دامداری‌های صنعتی از دستگاه شیر دوش در سالن شیر گیری استفاده می‌شود. در صورت عدم امکان تهیه این دستگاه می‌توان به صورت دستی و با رعایت بهداشت نسبت به دوشیدن شیر بز اقدام نمود.

میکسر

جهت مخلوط کردن مواد غذایی همچون غلات و علوفه و کنسانتره و … می‌توانید از میکسر استفاده نمایید تا به مقدار مساوی و مناسب علوفه با سایر مواد لازم برای تغذیه بز مخلوط گردد. همچنین امکان مخلوط کردن این موارد به صورت دستی نیز امکان پذیر است.

برخی از امکانات مورد نیاز برای پرورش بز که برای سایر دام‌ها نیز کاربرد دارد، در این بخش خدمت شما عزیزان معرفی گردید. عزیزانی که قصد پرورش بز را دارند می‌توانند با توجه به محل زندگی و شرایط زیست بوم و اقلیمی خود نسبت به تهیه بز از نژاد خاصی اقدام نمایند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.