گوسفند چیست

گوسفند چیست؟ آشنایی بیشتر با گوسفندان

آشنایی بیشتر با گوسفندان عنوان و موضوع مطلبی می‌باشد، که ما در این بخش برای ارائه اطلاعات دامداری به بررسی و تحلیل آن خواهیم پرداخت. در این مطلب به معرفی گوسفندان و اهمیت آنها در زندگی انسان خواهیم پرداخت. همچنین بسیاری از افرادی که قصد شروع کار دامداری را دارند می‌توانند با مطالعه این مقاله، با خصوصیات و ویژگی‌های انواع گوسفند زنده آشنا شوند. البته در این بین راه‌های بسیار متفاوتی برای کسب درآمد از طریق دام و گوسفند وجود دارد، همچنین از گوسفندان و محصولات آن نیز در مصارف صنعتی و خانگی نیز استفاده می‌شود. که در ادامه به بررسی بیشتر آنها خواهیم پرداخت.

گوسفند چیست؟

گوسفند به یکی از حیوانات اهلی و حلال گوشت گفت می‌شود که چندین هزار سال قبل توسط انسان‌های اولیه رام شده است. و تا به امروز انسان‌ها به خاطر ویژگی‌ها و خصوصیات خاصی که این نوع حیوانات دارند به نگهداری و پرورش آنها مشغول هستند. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که امروزه دامداری و نگهداری از گوسفندان به یک صنعت بسیار پر سود تبدیل شده است، که شما می‌توانید از گوسفند و همچنین تولیدات آن درآمد کسب کنید. به این خاطر کسانی که به دنبال شروع صنعت دامداری هستند می‌توانند با خواندن این مقاله اطلاعات بسیار جامعی را درباره گوسفند به دست بیاورند.

معرفی نژاد مختلف گوسفندان
معرفی نژاد مختلف گوسفندان

چرا گوسفندان برای پرورش و نگهداری مناسب هستند

سوالی که در این بین شاید برای شما عزیزان به وجود بیاید این است، که چرا گوسفندان برای پرورش و نگهداری مناسب هستند. ما نیز به صورت مختصر پاسخ خواهیم داد که گوسفندان یکی از حیواناتی می‌باشند که شما می‌توانید از طریق تمام محصولات آنها مانند گوشت، پشم، شیر و … درآمد کسب کنید. همچنین نگهداری از انواع گوسفندان دارای مزایاهای بسیار متنوع و فراوانی می‌باشد که در ادامه به صورت دقیق‌تر به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

از دیگر خصوصیاتی که دامداران علاقه به پرورش انواع گوسفندان دارند، این مسئله می‌باشد. که نگهداری از آنها نیازمند مراقبت‌های بسیار زیادی نمی‌باشد و همچنین می‌توان با صرف هزینه بسیار اندک خوراک و تغذیه آنها را فراهم کرد. به این خاطر می‌توان گفت که دامداری یکی از مشاغل بسیار پر سودی می‌باشد که شما از طریق آن می‌توانید علاوه بر رفع نیاز جامعه به درآمد ثابت و بسیار خوبی دست پیدا کنید. البته در این بین نژادهای مختلفی از گوسفند همچون گوسفندان ایرانی و گوسفندان افغانستان و سایر نژاد‌های خارجی وجود دارد که شما موقع خرید دام باید به آن توجه داشته باشید، و بر اساس هدف خود به تهیه و نگهداری از آنها بپردازید.

انواع نژاد گوسفند

گوسفندان نیز مانند سایر حیوانات از نژاد و نوع‌های بسیار خاص و متفاوتی تشکیل شده‌اند، که هرکدام از آنها دارای خصوصیات و ویژگی‌های بسیار متنوع و خاصی می‌باشد. به این صورت که گوسفندان نژادهای مختلف از نظری ظاهری، بدنی و رفتاری با یکدیگر بسیار تفاوت دارند، و این خصوصیات آنها را از یکدیگر متمایز کرده است. در این بین بعضی از نژادها گوشتی هستند و دامداران برای تولید گوشت و استفاده از آن به پرورش این نوع گوسفند می‌پردازند. بعضی دیگر از گوسفندان نیز درصد چند قلوزایی بالایی دارند و دامداران برای تولید مثل و افزایش گله خود به پرورش آنها می‌پردازند.

آشنایی با انواع گوسفند
آشنایی با انواع گوسفند

نکته و مسئله دیگری که باید در مورد نژادهای دام شما بدانید، این مسئله می‌باشد که هر نژاد و نوع متناسب با یک منطقه و آب و هوا می‌باشد. به طور مثال گوسفند افشاری و گوسفند کردی خود را با شرایط آب و هوایی منطقه شمال غرب کشور سازگار کرده‌اند. و همین امر نیز باعث می‌شود تا آنان در چنین منطقه‌ای بتواند به رشد و بازدهی بسیار قابل توجهی دست پیدا کند. یا به طور مثال گوسفندانی که در جنوب کشور نگهداری می‌شوند خود را با دما و شرایط اقلیمی جنوب کشور سازگار کرده‌اند و نمی‌توانند در شرایط مختلف شمال کشور به زندگی ادامه دهند. به این خاطر شما باید بر اساس شرایط اقلیمی خود به نگهداری و پرورش انواع نزاد گوسفند بپردازید.

مزایای نگهداری از گوسفندان

ما در این بخش از مطلب آشنایی بیشتر با گوسفند به بررسی بهتر مزایای نگهداری از این موجود خواهیم پرداخت. بعضی از افراد فکر می‌کنند که مزایا و خصوصیات گوسفندان فقط در گوشت و محصولات لبنی آنها مانند شیر خلاصه شده است. اما این طرز فکر کاملا اشتباه می‌باشد، زیرا شما می‌توانید از تمامی اجزا و محصولات مختلف گوسفند زنده استفاده کنید.

گوشت گوسفندی

یکی از محصولات اصلی دام گوشت است، که از طریق ذبح کردن گوسفند به دست می‌آید. از گوشت گوسفند به عنوان یکی از خوراک‌های محبوب و اصلی انسان شناخته می‌شود که حاوی مقادیر زیادی پروتئین می‌باشد. کله پاچه گوسفند نیز یکی از غذاهای لذیذ و محبوب در میان ایرانی‌ها می‌باشد که از گوسفند به دست می‌آید. قیمت گوشت گوسفندی نیز همواره به نوعی تنظیم می‌شود که به سود دامدار و همچنین برای خریدار و مصرف کننده نیز به صرفه باشد.

اجزای داخلی بدن دام

در گوسفند هیچ چیزی دور ریختنی و بی مصرف نمی‌باشد. زیرا از اجزا داخلی بدن گوسفند در انواع صنعت آرایشی و بهداشتی استفاده می‌کنند. و حتی بعضی از اجزای داخلی آنها مانند جگر، سیرابی، قلوه و … به عنوان غذاهای با ارزش بالا شناخته می‌شوند. در مواردی نیز از دنبلان گوسفندی نیز برای خواص و ارزش غذایی نیز استفاده می‌شود.

شیر و لبنیات

شیر و لبنیات یکی دیگر از محصولات بسیار عالی دام شناخته می‌شود. که انسان‌ها برای افزایش قدرت بدنی و همچنین جلوگیری از پوکی استخوان از آن استفاده می‌کنند. محصولات لبنی دام دارای انواع مختلفی همچون شیر، ماست، پنیر، کره، خامه و … می‌باشد که سهم زیادی از برنامه غذایی انسان را شامل می‌شوند.

شیر گوسفندی
شیر گوسفندی

پشم و مو

پشم و موی گوسفندان یکی دیگر از اجزای و محصولات بسیار خاص حیوانات می‌باشند. بعضی از گوسفندها دارای پشم بسیار با کیفیت و عالی هستند، که از آنها در ساخت پوشاک برند و گران قیمت استفاده می‌شود. در بعضی از کشورها مانند ازبکستان نیز از نژاد گوسفند قره گل برای ساخت کلات قره قل استفاده می‌شود. همچنین با انتقال پشم گوسفند به مراکز نساجی نخ و سایر محصولات نخی تولید و عرضه می‌شود.

چگونگی تهیه و خرید گوسفند زنده

بسیاری از افراد که قصد شروع فعالیت دامداری را دارند، نمی‌دانند که چگونه و از چه مرکزی به تهیه و خرید گوسفندان بپردازند. آنها می‌توانند با تماس با شماره‌های مندرج بر روی سایت و همچنین با مراجعه به مرکز شیپ سیتی به صورت حضوری و غیر حضوری به خرید انواع نژاد گوسفند در تهران و کرج بپردازند. شما در این مرکز عرضه دام قادر خواهید بود با قیمت مناسب و در یک مکان کاملا بهداشتی به خرید دام برای قربانی تاسوعا و عاشورا و عید قربان و … بپردازید.

گوسفند چیست را ما در مقاله بالا به صورت تخصصی توضیح داده و به معرفی گوسفند زنده و تمامی مزایای نگهداری از آنها پرداختیم. تا کسانی که به دنبال دامداری و نگهداری دام هستند بتوانند با مطالعه این مطلب به درک درستی از گوسفند و مزایای پرورش ان دست پیدا کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.