گوسفند نژاد کاریدال

گوسفند نژاد کاریدال به عنوان یکی از نژاد‌های آمیخته شناخته می‌شود که از ترکیب دو نژاد منحصر بفرد و با بازدهی بالا بوجود آمده است. این نژاد را می‌توان یکی از نژاد‌های موجود در دسته بهترین گوسفند زنده در جهان دانست که با داشتن خصوصیاتی همچون تولید پشم فراوان و همچنین گوشتی بودن، یکی از مجبوب‌ترین نژاد‌ها برای پرورش و نگهداری می‌باشد. در ادامه اطلاعات کاملی راجع به این گوسفند خاص خدمت شما عزیزان ارائه می‌دهیم.

گوسفند کاریدال Corriedale

این گوسفند از تلفیق و ترکیب دو نژاد از بهترین گوسفندان حاصل شده است به این دلیل خصوصیات و برتری‌های زیادی نسبت به سایر دام‌ها دارد و به صورت کلی می‌توان گفت که ویژگی‌های هر دو نژاد را در خود دارد. که این مورد سبب شده است تا به عنوان گوسفندی پرسود شناخته شود. برای تولید این گوسفند، در ابتدا قوچ‌های لایسستر و لینکلن را با میش مرینوس تلاقی داده‌اند. و در ادامه با استفاده از روش‌های همخونی و انتخاب دقیق در نسل‌های بوجود آمده، بهترین نوع که در تولید گوشت و پشم فعال شده باشد را انتخاب کرده‌اند.

خرید دام کوریدال
خرید دام کوریدال

اقدامات لازم جهت تولید این گوسفند، در دهه دوم قرن نوزدهم در املاک کاریدال در شهر اوتاگو نیوزلند آغاز شد که همین امر سبب نامگذاری این نژاد به اسم گوسفند کاریدال شده است. این نژاد ویژگی‌هایی نظیر داشتن فیزیک مناسب و گوشتی بودن را از نژاد قوچ‌های ذکر شده به ارث برده و صفت پشمی بودن را از گوسفند مرینوس به ارث برده است.

خصوصیات تولیدی دام کاریدال

همانطور که گفته شد این نژاد در دسته گوسفندان گوشتی-پشمی قرار دارد و از هر دو نظر نیز دارای تولیدات با کیفیتی می‌باشد. با توجه به این موضوع، وزن گوسفند زنده کاریدال در جنس نر در هنگام بلوغ بین 90 الی 130 کیلوگرم می‌باشد و وزن میش این نژاد نیز در هنگام بلوغ بین 65 تا 90 کیلوگرم می‌باشد. همچنین این نژاد به طور متوسط سالانه 5 الی 7 کیلوگرم پشم با کیفیت و مرغوب تولید می‌کند. پشم نرم و با کیفیت این دام سبب شده است تا در صنایع مختلفی از جمله ریسندگی از آن استفاده شود.

خصوصیات ظاهری

این نژاد دارای سر پهن و کشیده و دارای پشم است، که این مورد سبب شده است تا از مواردی همچون پشم کوری و بروز لکه‌های آبی و سیاه بر روی گوش جلوگیری شود. پشت و کمر در این گوسفند پهن می‌باشد. با توجه به درشت بودن این نژاد، قسمت‌هایی همچون سینه و گردن و کپل پهن و قوی هستند. ساق‌هایی با طول متوسط و استخوانی و قدرتمند دارند.

گوسفند نژاد کاریدال با داشتن خصوصیات و ویژگی‌های منحصر بفرد و مناسب، جهت استفاده از گوشت با کیفیت و پشم مناسب برای مصارف مختلف، در این مقاله به صورت کلی خدمت شما عزیزان معرفی گردید تا با انواع گوسفندان در جهان آشنا شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.