بیماری شاربن گوسفند

بیماری شاربن علامتی در انواع دام

بیماری شاربن علامتی در انواع دام یکی از بیماری‌های مربوط به دام می‌باشد که بیشتر در گاو و گوساله زنده بروز می‌کند و در مواردی نیز سایر دام‌ها نظیر گوسفند و بز نیز پدیدار می‌شود. با توجه به خطرناک بودن این بیماری و احتمال مرگ و میر در صورت ابتلای دام، به عنوان یک دامدار باید با علائم و نشانه‌های این بیماری آشنا باشید و بتوانید راه‌های پیشگیری و درمان را به کار بگیرید.

بیماری شاربن
بیماری شاربن

شاربن علامتی در گاو و گوسفند

شاربن علامتی یا پای سیاه یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های مربو به دام است که می‌تواند گله را مبتلا کند و در صورت عدم بکارگیری راه‌های پیشگیری و درمان، مرگ و میر زیادی را متحمل دامدار کند. عامل بروز این بیماری باکتری بی هوازی به نام کلستریدیوم شوه ای است که باعث بروز این بیماری در دام زنده می‌شود. این بیماری یک عفونت حاد در انواع دام است که مشکلات جدی همچون توکسمی و التهاب عضلات را برای دام به ارمغان می‌آورد.

علائم بیماری شاربن
علائم بیماری شاربن

نحوه انتقال بیماری

این بیماری هر نوع دام در هر سنی را مبتلا می‌سازد و بیشترین میزان ابتلا به آن در گاو‌ها دیده می‌شود. اما باید به این نکته توجه داشت که طبق تحقیقات ثابت شده که این باکتری بیشتر دام‌های جوان را مبتلا می‌سازد. باکتری عامل بروز این بیماری از طریق خاک آلوده به بدن دام وارد می‌شود. با توجه به ضعف بدنی گوسفند از هر نژادی باید دانست که در صورت ابتلا، گوسفندان نسبت به گاو، جراحات بیشتری را متحمل می‌شوند.

این باکتری از راه دستگاه گوارش وارد بدن میزبان شده و آن را مبتلا می‌سازد. علاوه بر این میکروب مربوطه می‌تواند از طریق لاشه حیوانات بیمار، مدفوع دامهای ناقل، مراتع و چراگاه های آلوده به سایر دام‌ها منتقل شود. توجه داشته باشید که اگر خاک و مرتع چراگاه دام به این باکتری آلوده شود، سال‌ها در آن محیط باقی می‌ماند و زمینه ابتلای دام‌های حساس به این بیماری را فراهم می‌سازد. سال‌های پر باران ، شخم زدن خاک و بلند شدن گرد و غبار و طوفان، بروز این بیماری را افزایش می‌دهد.

بیماری شارین گاو و گوسفند
بیماری شارین گاو و گوسفند

علائم بیماری شاربن علامتی در گاو و گوسفند

  • لنگیدن دام در اثر تورم عضلات
  • ترک خوردگی و تغییر رنگ پوست نواحی مربوطه
  • تورم عضلات و احتباس گاز در زیر عضلات
  • لنگش شدید گوسفند و ایجاد جراحت در صورت ابتلا به این بیماری

توجه داشته باشید که درصد پیشرفت این بیماری بسیار سریع می‌باشد به طوری که ممکن است طی یک الی دو روز سبب تلف شدن دام شود. ممکن است سرعت رشد به حدی باشد که شاهد بروز علائم ذکر شده در دام نباشید.

راه پیشگیری و درمان

برای پیشگیری و درمان بیماری شاربن علامتی در انواع دام اعم از گاو و گوسفند بهتر است واکسیناسیون را در اواخر زمستان و اوایل بهار انجام دهید. همچنین در صورت ابتلای یک دام به این بیماری، سایر دام‌ها را واکسینه کنید و به دامی که مبتلا شده واکسن نزنید. در صورت مرگ و میر نیز لاشه دام تلف شده را بسوزانید و یا در گودالی عمیق بیندازید و روی آن آهک بریزید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.