دام های اصلاح شده

اصلاح نژاد در گوسفندان

اصلاح نژاد در گوسفندان یکی از فرآیند هایی است که به موجب انجام درست و اصولی آن، دامدار می تواند زمینه کسب سود بیشتر و بازدهی بیشتر را برای خود به ارمغان بیاورد. یکی از مواردی که می تواند میزان سوددهی و میزان رضایت از پرورش دام را افزایش دهد مسئله اصلاح نژاد دام زنده می باشد. با توجه به اهمیت بالای این موضوع، در ادامه به بررسی دقیق تر و بهتر این موضوع و مفاهیم مربوطه می پردازیم.

اصلاح نژاد گوسفند چیست؟

اصلاح نژاد عبارتی است که تقریبا هر فردی اعم از دامداران بار ها با آن روبرو شده است و مواردی را پیرامون این موضوع شنیده است. اگر بخواهیم این عبارت را تعریف کنیم باید بگوییم که به مجموعه ای از اقدامات و کار هایی که در جهت جفت دادن و تلفیق دو نژاد و یا دستکاری ژن های نژاد خاصی بر روی یک گوسفند یا دو نژاد از گوسفندان صورت می گیرد، اصلاح نژاد دام گفته می شود.

گوسفند ایرانی اصلاح شده
گوسفند ایرانی اصلاح شده

توجه داشته باشید که اصلاح نژاد همواره به این معنی نیست که دو دام از نژاد های مختلف را برای این امر انتخاب کنند، بلکه این امکان نیز وجود دارد که فرآیند های اصلاح بر روی میش یا قوچ یک نژاد و یا هر دوی آنها که متعلق به یک نژاد هستند صورت بگیرد. در بیشتر موارد نیز اصلاح نژاد به صورت در نظر داشتن میش یا قوچ از نژاد دیگری با میش و قوچی از نژاد متنوع دیگری صورت می گیرد.

هدف از اصلاح نژاد در گوسفندان

این عمل برای دستیابی به دام های بهتر و با بازدهی بیشتر و مفید تر صورت می گیرد. همواره در طول تاریخ دام های مناسبی از تلفیق و اصلاح به وجود آمده اند که از جمله معروف ترین این موارد می توان به گوسفند مرینوس اشاره نمود که یکی از گوسفندانی است که حاصل اصلاح نژاد می باشد. اصلاح در جهت تولید دامی مقاوم در برابر انواع بیماری و شرایط مختلف آب و هوایی و دامی با استعداد در زمینه تولید شیر یا گوشت و یا تولید چند قلوزایی بره انجام می گیرد.

گوسفندان مناسب برای انجام این کار

اگر تمایل به اصلاح نژاد دام دارید باید نسبت به انتخاب نوع گوسفند و نژاد آن نیز دقت کنید، گوسفندانی قدرتمند با پتانسیل و ظرفیت بالا باید برای این کار در نظر گرفته شوند. برای مثال در میان انواع نژاد گوسفندان ایرانی، نمونه هایی همچون گوسفند افشاری مورد خوبی برای این کار است. که هم اکنون نیز عملیات اصلاح نژاد بر روی آن در مراکز تحقیقاتی مختلفی در حال پیشرفت است.

دام ایرانی اصلاح شده
دام ایرانی اصلاح شده

آن دسته از عزیزانی که در سطح کوچک نسبت به نگهداری از گوسفند اقدام می کنند و دامداری کوچکی دارند بهتر است نسبت به انجام این کار اقدام نکنند. و از مراکز معتبر اصلاح دام نسبت به خریداری گوسفند اصلاح شده اقدام نمایند. انجام این کار امری تخصصی و نیازمند دانش و اطلاعات بالا می باشد.

فواید اصلاح دام

 • افزایش بازدهی پرورش دام
 • افزایش قدرت چند قلوزایی
 • افزایش قدرت سالم زایی
 • افزایش قدرت دام
 • افزایش توانمندی تحمل شرایط مختلف
 • افزایش مقاومت در برابر انواع بیماری دامی
 • افزایش وزن گوسفند زنده
 • توانایی رشد زیاد در کوتاه مدت نسبت به سایر نژاد ها
 • افزایش میزان تولید شیر
 • کاهش حجم دنبه
 • کاهش میزان چربی دام
 • و …

اصلاح نژاد گوسفندان و راهکار ها و فواید انجام این کار و … در این بخش خدمت شما عزیزان در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات ارائه شد. در صورت تمایل برای خرید گوسفند اصلاح شده و یا خرید دام برای ذبح و قربانی کردن و انواع مراسمات می توانید با شماره های مندرج شده در سایت تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.