گاو اسکاتلندی ایرشایر

گاو ایرشایر Ayrshire

گاو ایرشایر به عنوان یکی از بهترین نژاد‌ها در بین انواع گاو شناخته می‌شود که با داشتن خصوصیات و ویژگی‌های منحصر بفرد می‌تواند مزایای بسیار زیادی برای دامدار داشته باشد. علاوه بر اینکه در هنگام خرید گوسفند زنده باید به نوع نژاد و خصوصیات دام توجه داشته باشید، برای خرید گاو و گوساله زنده نیز باید با داشتن اطلاعات کافی و مناسب نسبت به انتخاب نژاد مربوطه اقدام نمایید. از این رو در این بخش به معرفی این نژاد می‌پردازیم تا اطلاعات مناسبی در این باره در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

گاو نژاد ایرشایر

پرورش گوساله و گاو یکی از سودآور ترین مشاغلی می‌باشد که مربوط به انواع دام زنده می‌باشد و می‌تواند در مواردی سود سرشاری برای دامدار به ارمغان بیاورد. با توجه به اینکه بسیاری از دامداران پرورش دام‌های بزرگ همچون گاو و گوساله را مفید‌تر و پرسود تر از مواردی نظیر بز و گوسفند می‌دانند، بنابراین نسبت به پرورش و نگهداری از این موارد اقدام می‌نمایند. در این رابطه همواره گاو‌هایی از نژاد مناسب و خاص مورد انتخاب واقع می‌شوند. که در این مقاله سعی داریم یکی از برترین نژاد‌ها در بین انواع گاو را خدمت شما عزیزان معرفی نماییم.

مشخصات گاو ایرشایر
مشخصات گاو ایرشایر

زادگاه و زیست بوم اصلی گاو ایرشایر جنوب غربی اسکاتلند می‌باشد، که بعد‌ها به دلیل داشتن خصوصیات و ویژگی‌های مناسب و پربازده به سایر مناطق در کشور‌های دیگر نیز صادر شده و در حال حاضر در مناطق مختلفی از این نژاد نگهداری و استفاده می‌شود. با توجه به وجود آب و هوای سرد و نمناک در این منطقه از اسکاتلند و سازگاری این نژاد با این اقلیم، این گاو توانایی بالایی در تحمل شرایط مختلف آب و هوایی دیگر نیز دارد.

خصوصیات نژاد ایرشایر

این نژاد در رنگ‌های مختلفی نظیر قرمز گیلاسی و قهوه‌ای مایل به قرمز و قهوه‌ای و سفید دیده می‌شود. شاخ‌ها در این نژاد به سمت بالا پیچ می‌خورند و دارای اندازه متوسط و نوک تیز هستند. نسبت رشد این نژاد به سایر گاو‌ها نظیر نژاد جرسی و گرنزی بیشتر می‌باشد و سرعت رشد بیشتری دارد. وزن گاو ماده از اینن نژاد 545 کیلوگرم و وزن گاو نر ایرشایر نیز تا حدود 840 کیلوگرم می‌باشد.

با توجه به اینک در آب و هوایی سرد و مرطوب این گاو پرورش داده می‌شود بنابراین مقاومت زیادی در برابر عوامل و تغییرات آب و هوایی دارد و یکی از نژاد‌هایی است که در صورت کمبود علوفه نیز می‌تواند بازدهی مناسبی داشته باشد. با توجه به این موضوع اکثر دامداران برای پرورش نژاد گوشتی از ایرشایر، اقدام به جفت دادن این نژاد با سایر نژاد‌ها می‌نمایند تا بتوانند نژاد‌ گوشتی مناسبی حاصل از تلفیق ایرشایر و سایر نژاد‌ها به دست آورند.

گاو نژاد ایرشایر یکی از نژاد‌های شیری می‌باشد که می‌تواند مقدار شیر قابل توجهی تولید نماید و طول دوره شیردهی طولانی نیز دارد. این گاو به عنوان یکی از بهترین نژاد‌های شیری برای آن دسته از دامداران که به دنبال پرورش نژاد شیری هستند بسیار مناسب می‌باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.