خرید گوسفند زنده برای عقیقه کردن در روز هفتم تولد فرزند

عقیقه چیست و دلیل عقیقه کردن گوسفند

عقیقه کردن گوسفند برای فرزند 7 روزه جهت در امان ماندن از هر گونه مشکل و بلا توسط پدر نوزاد انجام می شود. در حال حاضر در کشورها و شهرهای مختلف دنیا افراد زیادی عمل عقیقه برای فرزند خود را انجام می دهند. به این صورت که اقدام به قربانی کردن گوسفند زنده کرده و گوشت آن را بین مردم تقسیم می کنند، یا اینکه از گوشت آن غذا پخته و به مردم داده شود.

در ادامه قصد داریم شما را به طور کامل در رابطه با موضوع عقیقه و شرایط انجام این کار آشنا کنیم. همچنین بررسی خواهیم کرد که دعاهایی باید هنگامی قربانی کردن گوسفند با هدف عقیق کردم برای نوزاد باید خوانده شود.

عقیقه چیست ؟

به طور کلی عقیقه به این معنی است که پدر برای فرزند به دنیا آمده خود در روز هفتم تولد گوسفندی را قربانی کنند. این کار به دلیل در امان ماندن کودک از بلاها می باشد. در بین اظهار نظرات مختلفی وجود دارد که در ادامه به بررسی و گفتگو درباره آنها خواهیم پرداخت. توجه داشته باشید که در شهر و کشورهای مختلف بستگی به آداب و رسوم و باورهای هر محدوده ممکن است کمی شرایط انجام کار متفاوت باشد.

تراشیدن موی سر نوزاد

یکی از کارهایی که در روز هفتم برای فرزند تازه متولد شده انجام می شود تراشیدن موی سر نوزاد می باشد. در حال حاضر در شهرهای مختلفی این کار را انجام می دهند و در دین اسلام بسیار رایج می باشد. البته بسیاری افراد دیگر هستند که این کار را نمی کنند. طبق گفته امامان و انبیاء این کار برای پاک شدن موی سر که داخل رحم بوده است می باشد.

در رابطه با تراشیدن موی سر نوزاد گفته شده است که باید موی تراشیده شده وزن کرده و در به اندای آن طلا یا صدقه داده شود.

قربانی کردن گوسفند روز هفتم

علاوه بر موضوع تراشیدن مو ، کار دیگری که برای نوزاد انجام می دهند قربانی کردن گوسفن می باشد. طبق گفته امامان و انبیاء اسلام هدف از عقیقه کردم برای حفظ جان فرزند و در امان ماندن او می باشد. لازم به ذکر است این عمل باید توسط پدر کودک انجام شود.

در صورتی که پدر در روز هفتم تولد فرزند خود نتواند گوسفندی را برای اون قربانی کند، تا قبل از 18 سالگی فرصت دارد که برای فرزند خودش گوسفند زنده قربانی کند. اما بعد از هجده سالگی دیگر امکان پذیر نمی باشد.

جهت دریافت و اطلاع از قیمت گوسفند جهت خرید برای عقیقه کردن با شماره های پایین سایت در ارتباط باشید.

عقیقه از نظر فقه

اگر بخواهیم به تعریف عقیقه از نظر فقه بپردازیم ابتدا لازم است که بدانید برخی اظهای نظر های متفاوت وجود دارد. برخی از فقه اعلام کرده اند که عقیقه کردن واجب بوده و پدر باید این عمل را برای فرزند خود انجام دهد. برخی دیگر نیز اعلام کرده اند که عقیقه مستحب بوده و در صورت انجام این کار فرزند از هر گونه بلایی در اما خواهد بود.

همچنین در رابطه با آن گفته شده است که بهتر گوشت گوسفند عقیقه را در آب و نمک پخته و به حداقل 10 نظر از آن غذای عقیقه داده شود. این تعداد حداقل می باشد هر چقدر تعداد افرادی که از این غذا بخورند، ثواب بیشتری خواهد داشت.

شرایط ، احکام و آداب عقیقه در اسلام
شرایط ، احکام و آداب عقیقه در اسلام

معنی عقیقه در لغت چیست؟

تعریف عقیقه در لغت به این صورت می باشد که عقیقه از عقّ گرفته شده است که اشاره دارد به موی سر. منظور همان مقدار موی کمی می باشد که نوزاد با آن بدنیا آمده است. مویی که در رحم مادر شد کرده است. به همین دلیل است که گفته شده است در روز هفتم موی سر فرزند متوسط شده باید موی او تراشیده شود.

آیا عقیقه باید حتما گوسفند باشد؟

سوالی که افراد زیادی از من پرسیده اند مربوط به این است که آیا عقیقه حتما باید گوسفند باشد یا نه؟ لازم است در رابطه با این موضوع بدانید که ابتدا پیشنهاد شده است که عقیقه گوسفند باشد، در صورتی که گوسفند زنده در دسترس نبود می توان از سایر دام ها مثل شتر، بز، گاو برای قربانی کردن استفاده کرد. اما در صورتی که در دسترس شما گوسفند زنده برای قربانی و کشتار وجود دارد حتما گوسفند را انتخاب کنید.

نکات مهم در رابطه با دام زنده ای که قرار است برای عقیقه انتخاب شود به شرح زیل می باشد:

  • اگر حیوان شتر می باشد نباید سن آن از 5 سال کمتر باشد.
  • اگر حیوان انتخاب شده گاو است نباید زیر دو سال سن داشته باشد.
  • در صورتی که دام انتخابی بز است نباید زیر یک سال باشد.
  • و در صورتی که گوسفند زنده برای عقیقه انتخاب شده نباید کمتر از 7 ماه باشد.

شرایط عقیقه

افراد بسیاری هستند که تمایل به انجام کار عقیقه کردن گوسفند زنده دارند اما آشنایی کامل با شرایط آن ندارند. در این قسمت شما را با مراحل انجام این کار آشنا می کنیم.

طبق گفته اسلام در روز هفتم تولد فرزند باید گوسفند عقیقه برای اون قربانی شود. همچنین گفته شده بهتر است استخوان های عقیقه را نشکنید ، بلکه بعد از جدا کردن گوشت استخوان های گوسفند را در زیر خاک دفن کنید. در رابطه با دفن کردن استخوان ها بر اساس آداب و رسوم مختلف این عمل انجام می شود. حتی هنوز هیچگونه تایید نظری برای درست بودن یا نبودن نشکستن استخوان و دفن کردم آن زیر خاک وجود ندارد.

در رابطه با گوشت گوسفند هم لازم است بدانید که اعضای خانواده نمی توانند از آن بخورند. یعنی هر کسی که خرج او توسط پدر نوزاد می باشد نباید از گوشت عقیقه بخورد.

همچنین گفته شده است که قربانی کردن گوسفند در عید قربان نیز می تواند برای عقیقه مناسب باشد. در رابطه با این این می توانید به صفحه گوسفند زنده برای عید قربان مراجعه کنید.

شرایط عقیقه کردن از نظر فقه

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم برخی بر این باور هستند که عقیقه همان گوسفند زنده می باشد که قربانی می کنیم. همچنین برخی این کار را واجب و برخی مستحب می دانند.

به طور کلی شرایط و اصول گفته شده توسط فقه برای عقیقه این است که پدر فرزند کسی که خداوند نوزادی به اون عطا کرده است، باید گوسفند یا هر دام زنده قابل قربانی شدن را برای نوزاد خود عقیقه کند. در رابطه با خوردن گوشت نیز بیان شده که بهتر از گوشت گوسفند عقیقه در آب و نمک پخته شود. در نهایت از این غذا به 10 نفر داده شود.

در رابطه با احکام و آداب این عمل نیز می توانید در لینک مربوط مطالعه کنید.

عقیقه چیست؟
عقیقه چیست؟

قابله به چه کسی گفته می شود؟

احتمالا می دانید که قابله چه کسی است. قابله فردی می باشد که نوزاد را بدنیا می آورد. یعنی ممکن است این فرد مادر بزرگ نوزاد باشد، دکتر ، حتی خود مادر و … باشد. به کسی که در کنار مادر برای بدنیا آوردن نوزاد قرار میگیرد و در این عمل به مادر کمک می کند، به اصطلاح قابله گفته می شود.

گفته می شود که باید یک سوم یا یک چهارم و یا یک ران گوسفند عقیقه را باید به قابله بدهند. نکته مهم دیگری که در اینجا وجود دارد این است که اگر قابله خود مادر نوزاد باشد شرایط به صورت خواهد بود. یعنی مادر به تنهایی فرزند خود را بدون هیچگونه فرد دیگری بدنیا آورده است. در این صورت باید همان مقدار گفته شده یعنی یک سوم، یک چهارم یا یک ران آن به مادر داده شود. اما بدلیل اینکه کادر و سایر افراد که تحت تکفل پدر هستند نمی توانند از گوشت عقیقه بخورند، مادر می تواند آن را به هر کسی که دوست دارد بدهد.

خواندن دعا برای عقیقه

در دین اسلام برای هر عملی دعا و حدیث مختلفی وجود دارد. امامان دین اسلام هر کدام نظرات خاص خودشان را در رابطه با خواندن دعا هنگام عقیقه کردن اعلام کرده اند. در ادامه قصد داریم چندین دعا که لازم است قبل از ذبح و بعد از ذبح خوانده شود را برای شما عزیزان قرار داده ایم.

توجه داشته باشید که خواندن دعا باید توسط فردی باشد که عمل ذبح و قربانی کردن را انجام می دهد. پس لازم است فرد مورد نظر موارد شرعی را به طور کامل رعایت کند.

دعای قبل از ذبح گوسفند

این دعا باید قبل از بریدن سر گوسفند عقیقه خوانده شود. یعنی باید دقیقا قبل از اقدام به بریدن سر گوسفند کنند اول دعای زیر که توسط امام صادق علیه السلام پیشنهاد شده خوانده شود.

«یٰا قَوْمِ إِنِّی بَرِی‌ءٌ مِمّٰا تُشْرِکُونَ إِنِّی وَجَّهْتُ وَجْهِیَ لِلَّذِی فَطَرَ السَّمٰاوٰاتِ وَ الْأَرْضَ حَنِیفاً مُسْلِماً وَ مٰا أَنَا مِنَ الْمُشْرِکِینَ إِنَّ صَلٰاتِی وَ نُسُکِی وَ مَحْیٰایَ وَ مَمٰاتِی لِلّٰهِ رَبِّ الْعٰالَمِینَ لٰا شَرِیکَ لَهُ وَ بِذٰلِکَ أُمِرْتُ وَ أَنَا مِنَ الْمُسْلِمِینَ اللَّهُمَّ مِنْکَ وَ لَکَ بِسْمِ اللهِ وَ اللهُ أَکْبَرُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ تَقَبَّلْ مِنْ فُلَانِ بْنِ فُلَانٍ»

دعای بعد از ذبح عقیقه

مرحله بعدی بعد از خواندن دعای بالا مربوط به ذبح و بریدن سر گوسفند عقیقه می باشد. بعد از انجام عمل ذبح امام صادق علیه السلام پیشنهاد کرده تا دعای زیر خوانده شود.

«وَجَّهْتُ وَجْهِیَ لِلَّذِی فَطَرَ السَّمٰاوٰاتِ وَ الْأَرْضَ حَنِیفاً مُسْلِماً وَ مٰا أَنَا مِنَ الْمُشْرِکِینَ إِنَّ صَلٰاتِی وَ نُسُکِی وَ مَحْیٰایَ وَ مَمٰاتِی لِلّٰهِ رَبِّ الْعٰالَمِینَ لٰا شَرِیکَ لَهُ اللَّهُمَّ مِنْکَ وَ لَکَ اللَّهُمَّ هَذَا عَنْ فُلَانِ بْنِ فُلَانٍ»

دعا بعد از پایان قربانی کردن

اما صادق (ع) بعد از خواندن دعاهای مربوط به قبل و بعد از بریدن سر گوسفند، پیشنهاد کرده توسط کسی که ذبح را انجام داده گفته شود:

«بِسْمِ اللهِ وَ بِاللهِ اللَّهُمَّ عَقِیقَةٌ عَنْ فُلَانٍ لَحْمُهَا بِلَحْمِهِ وَ دَمُهَا بِدَمِهِ وَ عَظْمُهَا بِعَظْمِهِ اللَّهُمَّ اجْعَلْهُ وِقَاءً لآِلِ مُحَمَّدٍ ص»

قربانی کردن گوسفند برای عقیقه
قربانی کردن گوسفند برای عقیقه

نظر امام باقر در مورد عقیقه چیست؟

عقیقه کردن گوسفند زنده همانطور که اشاره کردیم بر اساس آداب و رسوم ممکن است شرایط مختلفی در هر موقعیت جغرافیایی داشته باشد. در اینباره امام محمد باقر (ع) پیشنهاد می کند هنگام قربانی کردن گوسفند عقیقه دعای زیر خوانده شود.

«بِسْمِ اللهِ وَ بِاللهِ وَ الْحَمْدُ للهِ وَ اللهُ أَکْبَرُ إِیمَاناً باللهِ وَ ثَنَاءً عَلَى رَسُولِ الله وَ الْعِصْمَةَ لِأَمْرِهِ وَ الشُّکْرَ لِرِزْقِهِ وَ الْمَعْرِفَةَ بِفَضْلِهِ عَلَیْنَا أَهْلَ الْبَیْتِ فَإِنْ کَانَ ذَکَراً فَقُلِ- اللَّهُمَّ إِنَّکَ وَهَبْتَ لَنَا ذَکَراً وَ أَنْتَ أَعْلَمُ بِمَا وَهَبْتَ وَ مِنْکَ مَا أَعْطَیْتَ وَ کُلُّ مَا صَنَعْنَا فَتَقَبَّلْهُ مِنَّا عَلَى سُنَّتِکَ وَ سُنَّةِ نَبِیِّکَ وَ رَسُولِکَ وَ اخْسَأْ عَنَّا الشَّیْطَانَ الرَّجِیمَ لَکَ سُفِکَتِ الدِّمَاءُ لَا شَرِیکَ لَکَ وَ الْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعٰالَمِینَ»

گوسفند عقیقه برای در امان ماندن فرزند 7 روزه از هر نوع بلا و مشکلی می باشد. با رعایت اصول و شرایط گفته شده در این صفحه کارهای مربوط به عقیقه را انجام دهید. انشاالله که مورد قبول خدای تعالی باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.