گوسفند افشاری یکی از نژاد گوسفندان ایرانی می باشد که هم اکنون در مناطق مختلفی در جال پرورش می باشند. اهمیت گوسفندان افشاری برای دامداران بسیار زیاد بوده و اکثرا در گله های خود میش افشار و قوچ افشار را حتما دارند. حتی لازم است بدانید که بین کلیه نژادهای ایرانی این نژاد برتری بیشتر داشته و بسیار محبوب تر از سایر نژادها می باشد.

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که سبب شده است دامداران برای پرورش و پرواربندی گوسفند نژاد افشاری ترغیب شوند. در ادامه قصد داریم به بررسی ویژگی های منحصر بفرد این نژاد همراه با ویژگی های عالی آن بپردازیم.

گوسفند نژاد افشاری چند قلوزا در ایران
گوسفند نژاد افشاری در ایران

گوسفند افشاری

یکی از نژاد گوسفندان در ایران و البته در کل دنیا نژادی به اسم افشاری می باشد. در حال حاضر در کلیه شهرهای ایران این نژاد پرورش داده می شود. بر اساس بررسی های انجام شده روی انواع نژاد گوسفندان در ایران، اکثرا به این نتیجه رسیده اند که گوسفند افشاری دارای بازدهی بیشتر بوده و سازگاری بهترین با اکثر شرایط آب و هوایی مختلف دارد. از نظر رشد بسیار سریع وزن گرفته و حتی در اکثر گوسفند فروشی ها در تهران که برای مصرف گوشت و قربانی اقدام به خرید گوسفند زنده روز می کنند، بیشتر از این نژاد خریداری می کنند.

ویژگی های ظاهری

نژاد گوسفندان افشاری دارای برخی ویژگی های ظاهری خاصی هستند که در به راحتی می توان آنها را شناخت. این نژاد اکثرا دارای جثه بزرگی می باشد. رنگ پشم آنها بیشتر قهوه ای تیره و قهوه ای روشن ، برخی موارد هم رنگ قهوه ای مایل به قرمز نیز وجود دارد. هر دو قوچ افشاری و میش افشاری بدون شاخ بوده و از ویژگی های ظاهری آنها محسوب می شود. همچنین میش و قوچ این نژاد هر دو داری دنبه می باشند. لازم به ذکر است به دلیل جثه ظاهری بزرگ و درشت بودن این نژاد و از طرفی قوی بودن به راحتی در هر نوع منطقه ای می توانند دوام بیاورند.

بره افشاری
بره افشاری

متوسط وزن گوسفند افشاری

اگر شما دامدار هستید بی شک از شکل ظاهری با دیدن گوسفند زنده افشاری قادر خواهید بود وزن آن را تشخیص دهید. هر چند سایر افرادی که شغل آنها دامداری نیست در صورتی که چندین بار اقدام به خرید دام زنده کرده باشند، به مرور قادر خواهند بود از شکل ظاهری گوسفندان وزن آنها را تشخیص دهند. در رابطه با وزن لازم است بدانید که جزو گوسفندان سنگین وزن محسوب می شوند و وزن زیادی دارند.

متوسط وزن گوسفند زنده روز برای میش نژاد افشاری بالغ چیزی حدود 50/55 الی 75 کیلوگرم ممکن است وزن داشته باشد. قوچ نژاد افشاری نیز چیزی حدود 60/65 الی 85 کیلوگرم وزن دارد که در صورت تغذیه خوب و شرایط عالی برای پرورش و پرواربندی وزن قوچ ممکن است 90 الی 110 کیلوگرم باشد. همانطور که از روی این ارقام مشخص است وزن گوسفندان افشاری نسبت به سایر نژادها بیشتر می باشد.

در رابطه با بره افشاری نیز لازم است بدانید که وزن بره هنگام متولد شدن 5 کیلوگرم می باشد. یک بره زنده در 3 ماهگی چیزی حدود 25 الی 30 کیلوگرم وزن دارد. بره های افشاری در 6 ماهگی به راحتی وزن 40 الی 45 کیلو میرسند. از آنجایی که رشد سریع و بسیار خوبی دارند، بره افشاری در 1 ساله به وزن حدود 55 کیگو خواهد رسید.

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی
بهترین نژاد گوسفندان ایرانی

قیمت گوسفند افشاری

برای خرید و فروش گوسفند نژاد افشاری در ایران می توانید به راحتی در هر شهری که هستید برای خرید یا فروش اقدام کنید. توجه داشته باشید قیمت گوسفند زنده افشاری برای کشتار با قیمت گوسفندی که برای پرورش و پرواربندی می باشد متفاوت می باشد. با وجود اینکه نرخ دام در هر شهری متفاوت است، ما در این قسمت به قیمت دام زنده افشاری برای کشتار خواهیم پرداخت.

در اکثر گوسفند فروشی ها بیشتر نژادها دارای یک قیمت ثابت می باشند. از این رو توجه داشته باشید که هنگام خرید قیمت را بیشتر اعلام نکنند. به دلیل تغییرات زیاد قیمت ما در این بخش اقام قیمت را برداشته و داخل کانال تلگرم سایت قیمت دام را به صورت بروز شده قرار داده ایم.

خرید گوسفندان افشاری ایرانی
خرید گوسفندان افشاری ایرانی

چند قلوزا بودن نژاد افشار

یکی از ویژگی های عالی گوسفند افشاری مربوط به چند قلوزا بودن آنها می باشد. همانطور که می دانید برخی نژاد گوسفندان قابلیت چند قلوزایی دارند و این مورد برای دامداران بسیار حائز اهمیت می باشد. بنابراین لازم است در رابطه این ویژگی هم بدانید که درصد زایش چند بره افشاری در یک زایش بسیار زیاد می باشد.

اگر تاکنون این نژاد را بین گله گوسفندان خود داشته اید حتما تجربه زایش چند قلوزا در این نژاد را مشاهده کرده اید. اگر قصد دارید در گله خود بهترین نژاد چندقلوزا داشته باشید پیشنهاد می کنیم مقاله گوسفند رومانوف چند قلوزا که بهترین نوع در جهان می باشد، مطالعه کنید.

نحوه خرید دام زنده افشاری

گوسفند افشاری بهترین نژاد گوسفندان ایرانی می باشد. از این رو به دلیل همین محبوبیت در تمامی شهرهای ایران اقدام به پرورش این نژاد می کنند. برای خرید گوسفند نژاد افشاری برای پروار و پرورش می توانید به میادین فروش دام زنده در شهر خود مراجعه کنید و قیمت گوسفندان افشاری در شهر خود را بپرسید. در صورتی که در تهران و کرج هستید برای خرید گوسفند قربانی ، کشتار، عقیقه ، برای جشن، مصرف گوشتی و … می توانید با شماره های مجموعه ما در ارتباط باشید تا بهترین گوسفند نژاد افشاری را درب منزل تحویل دهیم. همچنین امکان خرید بره افشاری نیز وجود دارد و در صورت تمایل می توانید از بره های نژاد افشاری نیز برای مصارف مختلف استفاده کنید.