انواع نژاد گوسفندان افغانستان

انواع نژاد گوسفندان افغانستان

گوسفندان افغانستان همچون هر کشور دیگری دارای انواع نژاد می شود. همانطور که ممکن است اطلاع داشته باشید، امروزه گوسفند نژاد افغانی جزو بهترین ها محسوب شده و حتی می توان گفت کشور افغانستان جزو اولین مناطقی می باشد که اقدام به پرورش گوسفند کرده اند. قصد داریم در این بخش به برخی از محبوب ترین نژاد گوسفندان افغانستان اشاره ای داشته باشیم.

در ادامه همراه ما باشید تا شما را با شرایط آب و هوایی افغانستان و همچنین نژاد گوسفندان دنبه دار و فاقد دنبه را به شما عزیزان توضیح دهیم. همچنین قیمت گوسفندان را نیز می توانید از طریق کانال تلگرام پیگیری کنید.

گوسفندان افغانستان

این کشور جزو اولین مناطقی محسوب می شود که برای اولین بار اقدام به اهلی کرن گوسفند زنده کرده اند. بعد از مدتی که از اهلی کردن دام زنده در افغانستان، به مرور این پرورش گوسفند در ایران نیز رایج شد. و بعد از مدتی نیز به سایر کشور ها مثل کشور ترکیه و آفریقا نیز منتقل شده و پرورش داده می شوند. و امروزه این گوسفندان هستند که بخش عزیزمی از گوشت قرمز مصرفی انسان ها را تامین می کنند. تاریخچه اهلی کردم دام در کشور افغان به چیزی حدود 9 هزار سال پیش برمیگردد.

در رابطه با میش (گوسفند ماده) ، قوچ (گوسفند نر) و همچین جزئیات مربوط به بره زنده نژاد افغانستان در مطالب بعدی حتما به طور مفصل صحبت خواهیم کرد.

گوسفندان نژاد افغانستان

انواع نژاد

همانطور که بالاتر هم اشاره شد هر کشور که در حال حاضر اقدام به پرورش و نگهداری گوسفند می کنن، دارای انواع نژادهای مختلف می باشند. این تفاوت نژاد بر اساس ظاهر ، رنگ، پشمی، شیری، گوشتی، چند قلوزا و … می باشد. در رابطه با نژاد گوسفندان افغانستانی لازم است بدانید که به طور کلی می توان آن ها را به دو دسته اصلی تقسیم کرد. این دو مورد عبارتند از دسته گوسفندان دنبه دار و دسته گوسفندان فاقد دنبه که هر دو در افغانستان پرورش و نگهداری می شود.

گوسفندان دنبه دار افغانستان

یکی از مواردی که برای دسته بندی کلی گوسفند در افغانستان به آن اشاره کردیم مربوط به نژادهای دنبه دار می باشد. نکته بسیار مهم که لازم است به آن اشاره کنیم این است که گوسفندان دنبه دار در این کشور جزو نژاد اصیل و برتر شناخته می شوند. این موارد به دلیل سازگاری بالا با شرایط آب و هوایی توانسته اند بالاترین بازدهی برای دامداران داشته باشند. یکی از موارد که جزو برترین ها محسوب می شود، گوسفند نژاد قره قل افغانستان می باشد. علاوه بر این نژاد سایر نژادها نیز وجود دارند که در زیر می توانید با اسم آنها آشنا شوید.

قیمت گوسفندان افغانستان
  • گوسفند بلوچی
  • نژاد غلجای
  • نژاد قره قل
  • نژاد گدیک
  • نژاد هزارگی
  • گوسفند نژاد قندهاری

بی شک علاوه بر نژادهای نام برده شده در بالا موارد دیگری نیز وجود دارند. اما ما سعی کرده ایم تا جای ممکن بهترین نژاد گوسفندان افغانستان را در این بخش برای شما نام ببریم. در صورتی که بعد از بررسی و مطالعه بیشتر نژادهای اصیل و برتر دیگری را نیز متوجه شدیم در این بخش برای شما همراهان همیشگی شیپ سیتی قرار خواهیم داد.

گوسفندان فاقد دنبه افغانستان

برخلاف نژاد دنبه دار دسته دیگری وجود دارند که با اسم فاقد دنبه ها آنها را می شناسند. تعداد این دسته بسیار اندک هستند. اما با این وجود طرفداران بسیار زیادی دارند که در حال حاضر دامداران به پرورش و نگهداری این دام ها پرداخته اند. نکته مهم در رابطه با گوسفند بدون دنبه مربوط به سازگار کردن خود با شرایط اقلیمی و شرایط آب و هوایی کشور افغانستان می باشد.

از بهترین نژاد گوسفند افغانستان که فاقد دنبه هستند می توانید به دو مورد زیر اشاره کرد:

  • گوسفند ترکی
  • گوسفند عربی

توجه داشته باشید که علاوه بر این دو مورد، سایر نژادهای دیگر نیز در این کشور نگهداری و پرورش داده می شود. اما در بین همه آنها گوسفند نژاد ترکی و عربی دارای محبوبیت بیشتری در بین دامداران می باشد.

پرورش دام زنده در کشور افغانستان

شرایط آب و هوایی افغانستان

یکی از مهمترین نکاتی که سبب بازدهی عالی در این کشور شده است مربوط به شرایط آب و هوایی آن می باشد. حتما می دانید که انواع نژاد گوسفندان بستگی به شرایط آب و هوایی منطقه می توانند در مناطق مختلف نگهداری شوند. بنابراین از آنجایی که گوسفندان افغانستان با شرایط آب و هوایی این محدوده سازگاری کاملی دارند، سبب شده است که بیشترین و بهترین بازدهی را از پرواربندی گوسفند و سایر دام زنده داشته باشند.

سایر دام زنده در افغانستان

حتما می دانید که در هر کشوری انواع دام ها نگهداری و پرورش داده می شود. برای مثال درایران انواع دام اعم از: گوسفند، بره زنده ، گوساله زنده، گاو، مرغ و خروس زنده ، خوک و … وجود دارند. لازم است در رابطه با پرورش دام زنده در این کشور بدانید که علاوه بر گوسفند سایر دام ها نیز پرورش داده می شود. به طور کلی در حال حاضر در کلیه کشورها همین دام هایی که در ایران پرورش داده می شوند وجود دارد. حال ممکن است در برخی مناطق به دلیل شرایط آب و هوایی دام ها دیگری نیز پرورش و نگهداری شوند.

پرورش و پرواربندی گوسفند افغانستانی در ایران

قیمت گوسفندان افغانستان چند است؟

ممکن است برای شما هم جای سوال باشد که قیمت نژاد گوسفندان اصیل افغانستان چند می باشد. از آنجایی که در حال حاضر تعداد بسیار کمی از این نوع دام در کشور ایران وجود دارد، و تنها در برخی شهرهای خاص اقدام به خرید و فروش گوسفند افغانستانی می کنند، نمی توان به طور دقیق به اعلام قیمت آن پرداخت. با این وجود شما عزیزان می تواند در صورت تمایل به پرورش این نژادها از طریق پرس و جو در میادین خرید و فروش دام زنده قیمت آنها را دانسته و اقدام به خرید آن کنید.

برای اطلاع از جزئیات مربوط به خرید و فروش با قیمت بره زنده نژاد ایرانی برای کشتار و مصارف گوشتی به لینک مربوط به آن مراجعه کنید. توضیحات لازم در رابطه با آن در قسمت مربوطه درج شده است.

توجه داشته باشید که مقاله مربوط به معرفی گوسفند نژاد افغانستان تنها جهت افزایش اطلاعات شما کاربران عزیز می باشد. در مجموعه بزرگ شیپ سیتی مرکز خرید و فروش دام زنده شهرداری تهران و کرج، تنها دام برای کشتار و قربانی کردن وجود دارد. پس لازم است بدانید که جهت خرید این نژاد با این مجموعه تماس نگیرید.

خرید گوسفندان افغانی

در صورتی که شما قصد دارید اقدام به خرید گوسفند زنده افغان کنید، ابتدا باید به چندین نکته مهم و حائز اهمیت دقت کنید. یکی از مهمترین این موارد مربوط به شرایط محیطی و جغرافیایی است که آیا برای نژادی که قصد خرید و پرورش آن را داریم مناسب است یا خیر. بنابراین لازم است ما قبل از اقدام به دریافت قیمت خرید گوسفندان افغان مطالعه کاملی در رابطه با جزئیات نژادهای مختلف آن داشته باشیم. عدم آگاهی دامداران از ویژگی های و شرایط پرواربندی ممکن است سبب انتخاب نادرست شده و در برای آن زیان بار باشد. در وب سایت شیپ سیتی ما در رابطه با نژادهای مختلف گوسفند در دنیا مقالاتی را با جزئیات لازم برای شما همراهان عزیز قرار داده ایم. در صورت تمایل می توانید به بررسی ویژگی های بهترین نژاد گوسفندان در دنیا بپردازید.

شغل دامداری در افغانستان

طبق جزئیات گفته شده در این صفحه متوجه شدیم که زمین های این کشور بسیار حاصلخیز می باشد. از این رو طبق بررسی های انجام شده چیزی نزدیک به 50 درصد زمین و مناطق کشور افغانستان برای دامداران و کسانی که قصد پرواربندی و پرورش انواع دام افغانستانی را دارند مناسب می باشد. حتی لازم به ذکر است که شغل بیشتر مردم دامداری بوده و در حال نگهداری انواع نژاد دام ها می باشند. هر ساله تعداد مشخصی را به سایر کشورهای خارجی نیز صادر می کنند. هر چند موضوع صادرات دام زنده و واردات آن در هر کشوری وجود دارد.

در بخش مربوط به کانال تلگرام دام زنده نیز می توانید اطلاعاتی در رابطه با دیگر نژادها نیز دنبال کنید.

پرورش در ایران

گوسفندان افغانستان همانطور که تا اینجا متوجه شدید واقعا جزو نژاد گوسفندان محبوب در دنیا محسوب می شوند. بنابراین ممکن است شما تمایل به خرید گوسفند زنده روز و پرورش این نژاد افغان داشته باشید. همان طور که در بند قبلی اشاره کردیم، در صورت تمایل به خرید باید در شهر خود به مرکز عرضه دام زنده برای پرواربندی و نه برای کشتار مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.